Hlavné mesto Holandska, v ktorom by ste márne hľadali parlament alebo kráľovnú. Amsterdam sa rozprestiera v západnej časti krajiny na delte rieky Amstel a až na 90tich ostrovoch. Miestni jedno zo svojich najobľúbenejších miest opisujú holandským slovom “gezellig”. Ťažko sa predkladá (ja by som použila slovo útulný) či opisuje. Ten pocit musíte proste zažiť. Hľadajte ho v kaviarňach, v kanáloch či v uliciach s jedinečnou atmosférou, aj architektúrou. Ja som ho už v Amsterdame našla. Mesto som navštívila dvakrát, no pomerne krátko. Takže je jasné, že sa tam raz určite vrátim.

DOBRODRUŽSTVO NA CESTE ZA DOBRODRUŽSTVOM (Ako sa dostať do Amsterdamu)

Ulica v Amsterdame plná bicyklou s lampou a historickymi domami v pozadi
Amsterdamská ulička plná bicyklov. Zdroj: i amsterdam mediabank

Vďaka polohe mesta sa tam dostanete akýmkoľvek dopravným prostriedkom. Vlakom (tie sú perfektné, ak chcete Holandsko precestovať krížom-krážom), autobusom, loďou (výborné je spojenie s okolitými krajinami) aj na bicykli. No neviem načo by ste sedeli 25 hodín v autobuse, keď môžete pohodlne, rýchlo a lacno letieť. Amsterdam je prostredníctvom letiska Schiphol, jedného z najväčších letísk Európy, perfektne prepojený s celým svetom. Túto výhodu som využila aj ja a v Amsterdame som sa zastavila na ceste do Helsínk. (Lacná) Letenka „dva v jednom“ sa stáva čoraz populárnejšou možnosťou cestovania. Je lepšie vidieť krátko, ako nevidieť vôbec. Myslite na to, keď budete nabudúce rezervovať letenku s prestupom.

Vodny kanal s lodkami ktory lemuju stromy a domy s klasickou holandskou architekturou
Klasická amsterdamská ulička s vodným kanálom a množstvom zelene. Zdroj: i amsterdam mediabank

Inak, cestou naspäť som strávila asi tri hodiny na letisku. Veľmi sa mi páčilo. Zistila som, že aj keď prestupový čas nebol dostatočný na to, aby som vyrazila do mesta, je tam čo robiť.

Celé je také „eko friendly“ už tým, že vyzerá ako obrovská botanická záhrada. A v jednej jeho časti sú bicykle, na ktorých si môžete „vyjazdiť“ elektrinu na nabitie mobilu. Navyše, okrem „panorama decku“, z ktorého sa dajú pozorovať lietadlá, majú na letisku svoje malé exhibície aj Rijksmuseum a vedecké múzeum NEMO.

TULIPÁN KRÁĽOVNEJ K NARODENINÁM (Kedy vyraziť do Amsterdamu)

Pre pri mori ležiace mesto je typické oceánske podnebie, kvôli ktorému je počasie tak „krásne“ premenlivé. Častý vietor vytvára v zime až „nehostinné“ podmienky, v lete zase príjemné počasie na pozeranie pamiatok. Ja som Holandsko oba razy navštívila na jar. Prvý raz v apríli, to sme vyrazili aj k moru. Na pláži sme „mrzli“, no nohy sme si museli omočiť. Inak by sme sa nemohli doma chváliť, že sme sa “kúpali” v mori.

Pestrofarebne tulipany z kvetinovej zahrady Keukenhof s alejou stromov a vodnym mlynom v pozadi
Keukenhof – najväčší kvetinový park v Európe. Zdroj: i amsterdam mediabank

Druhý raz to bolo koncom marca. Pamätám si, že v Helsinkách bolo vtedy ešte pol metra snehu. V Amsterdame sa v tom čase už oteplieva a vo vzduchu cítiť jar. Je to čas, ktorý sa spája so začiatkom sezóny tulipánov, ktoré patria ku krajine rovnako, ako syr a veterné mlyny. (Nie len) Okolie Amsterdamu sa v tomto období odeje do farieb. Jeho tulipánové polia pripomínajú obrovské farebné koberce. Zmesou farieb a vôní je aj veľmi populárny kvetinový trh, Bloemenmarkt. Ten síce funguje celoročne, no najkrajší je keď je všetko v „kvete“. Je miestom, kde si za pár eur kúpite obrovské zväzky tulipánov (aj iných kvetov), sadenice a cibuľky. Sú snáď v 20tich rôznych farbách. Tie z prvej návštevy už majú viac ako 10 rokov a stále tešia. Aby dlho tešili aj vás, vyhnite sa kúpe darčekových balení. Cibuľky v dreváčikoch sú síce vždy krásne, ale zriedka čerstvé.

Modrá budova vedecko technickeho muzea v amsterdame
Nemo – vedecko technické múzeum. Zdroj: i amsterdam mediabank

Ani nie mesiac po vypuknutí tulipánového šialenstva začína ďalšie. V apríli Holanďania oslavujú kráľovnine narodeniny (aj keď ich má súčasná kráľovná v januári). Slávnosti otvárajú na podujatia bohatú letnú sezónu. V krajine sú obrovským sviatkom, pri príležitosti ktorého sa konajú hudobné (a iné) sprievody, koncerty, jarmoky či pouličný karneval. Do ulíc miest vyrážajú tisícky ľudí. Najbujarejšie sú oslavy v Amsterdame, ktoré sa mení na hlučné oranžové more. Neuveriteľný kultúrny zážitok. Tých, čo nemajú radi davy upozorňujem, že je to skutočne masovka. Každopádne, jar je na návštevu Amsterdamu ideálnym časom. „Bláznivému“ víkendu sa dá vyhnúť. Alebo prídete na jeseň. Tá je vraj v meste tiež krásna.

LOĎOU A BICYKLOM (Doprava v Amsterdame)

Amsterdam má veľmi pôsobivú sieť verejnej dopravy, ktorá vás dostane rýchlo kamkoľvek. Hoci je letisko Schipol 18 km od centra, stačí sadnúť na vlak a na stanici Centraal ste za pol hodinu. No napriek výborne fungujúcej dopravnej sieti sa život miestnych točí na dvoch kolesách. Počet cyklotrás sa v Amsterdame udáva v stovkách a na bicykli chodia všade. A ak ich neuvidíte na bicykli, stavím sa, že sú v člne. Amsterdam je najvodnatejším mestom na svete. Kanály a prístavy z neho spravili „Benátky severu“ a dali možnosť „nechať sa unášať prúdom“. Napríklad aj zadarmo od stanice Centraal trajektami do časti Noord.

Ku kanálom neodmysliteľne patria mosty, až 1280 z nich (niektoré zdroje hovoria až o 1500). Najpopulárnejším je „štíhly most“ Magere Brug, spájajúci dva brehy rieky Amstel.

Biela moderna budova filmového instutu v Amsterdame pri zapade slnka
Eye – Amsterdamský filmový inštitút. Zdroj: i amsterdam mediabank

Najlepší spôsob, ako precítiť krásu mesta je previezť sa kanálmi alebo popri kanáloch. „Kompaktný“ Amsterdam je ideálne mesto na prehliadku pamiatok. Väčšina z nich je v jeho historickom jadre, ľahko sa k nim dostanete pešo či na bicykli. Uličky vás určite dovedú ku kostolu Oude Kerk. Gotický kostol je najstaršou kamennou budovou v meste a tiež výborným orientačným bodom na ceste k Red Light Districtu. Významnou pamiatkou je tiež Koninklijk Paleis. Kráľovský palác zo 17teho storočia s bohato zdobeným interiérom je centrom námestia Dam. Neďaleko stojí Nieuwe Kerk, kostol, ktorý je aj miestom umeleckých výstav. Kontroverziou rušného námestia je pamätník postavený ako spomienka na tých, ktorí padli v druhej svetovej vojne. A čím je kontroverzný ? Svojim tvarom, ktorý veľmi nápadne pripomína mužský pohlavný úd. Úmyselne. Ani sa nečudujem. Amsterdam je pomerne známy svojou „otvorenosťou“. Ako som spomínala, námestie Dam je pomerne rušným miestom. Ak hľadáte pokoj a prírodu, vyrazte do Vondelparku.

AMSTERDAM, MESTO MÚZEÍ

Biela budova námorného múzea v amsterdame s replikou trojstaznovej lode v popredi
Námorné múzeum s replikou trojsťažňovej lode Amsterdam v popredí. Zdroj: i amsterdam mediabank

Voskové múzeum Madame Tussauds (námestie Dam), múzeá sexu, marihuany, námorníctva, diamantov, mučiarkych nástrojov. Takto by som mohla pokračovať snáď do nekonečna. Alebo do čísla 60. Asi toľko je aktuálne múzeí v Amsterdame a sú bezpochyby jednou z jeho najväčších atrakcií. Hlavne milovníci umenia si tu prídu na svoje. Mesto je doslova nasiaknuté umením. Neprejdete kilometer bez toho, aby ste nevrazili do nejakého majstrovského diela. Nájdete tu najväčšiu kolekciu Van Gogha na svete. V úžasnom „Rijksmuseum“ zase visia Vermeer a Rembrandt, ktorý má v Amsterdame aj svoj rodný dom. Aj celé námestie, Rembrandtplein, obklopené krčmičkami, reštauráciami a kaviarňami so sochou Rembrandta. Rembrandt, Van Gogh a iní velikáni svetovej umeleckej scény sú nepochybne neoddeliteľnou súčasťou Amsterdamu. No cestu si sem našlo aj súčasné umenie. Svoj domov má v severnej časti mesta, Noord (NDSM). Zo skladísk a kontajnerov slávnych lodeníc sa stali umelecké ateliéry. Ja múzeá až tak nevyhľadávam, no rada zablúdim do historických alebo tých, ktoré sa nejakým spôsobom viažu k spôsobu života navštíveného mesta. Inak sa radšej prechádzam ulicami a nasávam atmosféru. No jedno múzeum ma predsa zaujalo, Dom Anny Frankovej, miesto, v ktorom sa so svojou židovskou rodinou dva roky ukrývala pred Nacistami.

V OPOJENÍ ALKOHOLU, LÁSKY AJ MARIHUANY

Nadherna historicka kniznica plna knih, tocitymi schodami, stropnou oblukovou klenbou a vytrazou v holandskom narodnou muzeu.
Knižnica holandského národného múzea – Rijksmuseum. Zdroj:

Jedno z najliberálnejších miest v Európe. Mesto tolerancie a rôznorodosti, ktorým sa nesie ľahká kanabisová aróma. Coffeeshopy lákajú z každého rohu a len málo turistov odolá pokušeniu vyskúšať aspoň marihuanovú lízanku, či koláč. Ja som netestovala. Pri prvej návšteve som na to nemala vek, pri druhej čas. Nikto totiž nevie, ako na túto ľahkú drogu organizmus zareaguje a nechcela som svojich pár hodín v meste stratiť v záchvate smiechu. Radšej som stavila na pivo. No nie na to, ktoré sa na celom svete spája s Amsterdamom. Heineken nemusím. Našťastie mi kamarát odporučil mini pivovar. A nie len tak hocijaký, ale najstarší reštauračný v Holandsku. Svetlé, tmavé, pšeničné, ovocné. To je len zlomok z pestrej palety, ktorú ponúka Brouwerij´t Ij. Ak ostávate v meste aj na noc, ochutnávka piva môže byť začiatkom zaujímavého večera. Možno vás kroky zavedú na Námestie Leidsplein, najpopulárnejšie centrum nočného života v Amsterdame s množstvom reštaurácií, klubov a coffeshopov. Tu počas letných večerov posedíte v baroch s vonkajšou terasou a vychutnáte si show pouličných umelcov. Alebo objavíte Red Light District a jeho čaro voľnej zábavy a ešte voľnejšej lásky. A Amsterdam. Plný svetiel, hlasov, ľudí, zábavy. A nezabudnuteľných momentov.

———— Galéria ———–

Rady, návody a ceny

 • Letenky do Amsterdamu nájdete (občas so šťastím) už od 19 €. Tá moja do Helsínk s 12hodinovým prestupom stála 150 €.
 • Letela som z Viedne, odkiaľ chodím prakticky stále. Hlavne odkedy sa na trhu zjavil RegioJet sa tam dá dostať pomerne lacno a z bratislavskej autobusovej stanice pohodlnejšie, ako na bratislavské letisko.
 • Z letiska Schipol je najlepšie ísť vlakom. Autobusy chodia tiež, ale v špičke vás to môže stáť strašne veľa času.
 • Čo sa týka cien, pred cestou väčšinou hľadám odpovede na stránke numbeo, ktorá je pravidelne aktualizovaná.
 • Pozor, kam vstupujete. Domáci neznášajú, keď vidia chodcov na cykloceste. Sú totiž zvyknutí jazdiť rýchlo.
 • Amsterdam je populárne turistické mesto. Ak nechcete strácať čas v rade na lístky, je lepšie si ich kúpiť cez internet.
 • Holanďania majú radi cez sviatky pokoj. Preto sú počas mnohých z nich obchody, aj turistické atrakcie zatvorené.
 • Počasie vie byť veľmi nepredvídateľné. Je lepšie byť pripravený. Aj v lete.
 • Kanály bývajú občas mätúce. Zaobstarajte si mapu.
 • Nezabudnite ochutnať Holandsko – kúpte si syr na trhu Albert Cuyp, bitterballen o Kroketten alebo Vlaamse Frites.
 • Aj v Amsterdame sa dá zjednávať. Skúste to na nedeľných trhoch, ktoré sa konajú zakaždým na inom mieste.
 • Ak ste fanúšik múzeí zapamätajte si slová Museumweek, Museumnacht a hlavne Museum Card, vychytávka za 60 €, ktorá umožňuje neobmedzený vstup po dobu 12 mesiacov do viac ako 400 holandských múzeí.

  Výlety do okolia

 • Záhrady Keukenhof. Plné krásnych tulipánov, narcisov a hyacintov. Najlepšie je ísť posledný marcový a posledný májový týždeň.
 • Deft. Vraj najkrajšie mestečko v Holandsku plné renesančných a gotických domov.
 • Muiden. Bývalý malý prístav na rieke Vecht s najznámejším hradom Holandska, Muiderslot.
 • Zaanse Schans. Historické veterné mlyny, remeselné dielne a múzeum.
 • Historická mestá Utrecht, Amersfoort a Leiden.
 • Haarlem. S historickým centrom, starším než to amsterdamské.
 • Jazero Ijsselmeer. Najväčšie holandské jazero.

Užitočné odkazy

Niečo pre ženy

 • Zvýšte opatrnosť, keď sa rozhodnete v noci prechádzať okolo Red Light Districtu. Občas sa stane, že si tam „normálne“ ženy pomýlia so sexuálnymi pracovníčkami.
 • Vyrazte za nákupmi do winkels, čo sú lokálne drobné obchodíky v centrálnej oblasti mesta. Dostanete tam suveníry, starožitnosti i kuriózny tovar.

Niečo pre mužov

 • Nepleťte si „normálne“ ženy s prostitútkami, nemajú to rady.
 • Nenechajte si ujsť ochutnávku tradičných holandských alkoholických nápojov vo Wynand Fockink.

 

Diskusia