Barcelona je druhým najväčším mestom Španielska a zároveň najväčším mestom Katalánska. Jej história začala pred viac ako 2000 rokmi založením mestečka Barcino. Je mestom, ktoré nikdy nespí, je katalánskou oslavou života.
AKO DO BARCELONY
Ak sa do Barcelony vyberiete letecky, máte možnosť vybrať si z dvoch letísk, väčšieho Barcelona Airport (BCN) alebo menšieho Barcelona – Girona (GRO). Let z Bratislavy (alebo z Viedne) trvá približne dve a pol hodiny.
Barcelona Airport sa nachádza len 13 km od centra mesta a patrí medzi najvyťaženejšie letiská v Španielsku. Ak sa chcete dostať do centra mesta, môžete si vybrať cestu metrom, autobusom, vlakom alebo autom. Viac informácií a aktuálne cenníky nájdete na oficiálnej stránke letiska, v časti „Transport“.
Ak poletíte z Bratislavy, pristanete na letisku v Girone (Girona Costa Brava Airport), nachádza sa asi 90 km od Barcelony a len 12 km od mesta Girona. Je menším letiskom s jedným terminálom. Najjednoduchšie sa z neho do Barcelony dostanete autobusom, zastávka je len kúsok od letiskovej haly. Ak si vyberiete vlak, musíte sa najprv odviesť do Girony autobusom a tam prestúpiť na spoj do Barcelony. Aktuálne informácie o transporte z letiska nájdete na jeho stránke. Priame spojenie autobusmi z letiska v Girone je aj na pobrežie Costa Brava alebo do Andorry.
ČO NEZMEŠKAŤ V BARCELONE?
Barcelona je súčasťou Katalánska, jednej zo sedemnástich autonómnych provincií Španielskeho kráľovstva. Návštevníkom ponúka pamiatky, prístav plný slnka, krásne mestské pláže, dobré jedlo, nikdy nekončiacu zábavu, nákupy, všetko, na čo si spomeniete. Bude vás baviť, unaví vaše telo, zahrá sa s vašimi zmyslami a ukradne vaše srdce.
Vedeli ste, že do roku 1992 nebola v Barcelone žiadna pláž? Tie, ktoré máme dnes k dispozícii boli umelo postavené. Hlavným impulzom pre zatraktívnenie pobrežia boli letné Olympijské hry. Najbližšie k centru sa nachádza pláž Barceloneta. Podľa Discovery Channel je jednou z najlepších mestských pláží na svete. Medzi ďalšie „olympijské pamiatky“ patrí moderná zástavba Puble Nou, ide o Vila Olímpica (olympijskú dedinu), ktorá tiež stojí za návštevu. Nachádza sa neďaleko od pobrežia.

Nad mestom na týči vrch Tibidabo (512 m), na ktorý vás odvezie modrá električka z roku 1901 – Funicular de Tibidabo z námestia Johna Kennedyho. Cestu nahor lemujú krásne secesné stavby. Na vrchu sa nachádza zábavný park – Parque de atracciones del Tibidabo. Otvorený bol v roku 1899, návštevníkom ponúka 25 ešte pôvodných atrakcií – ruské kolo alebo húsenkovú dráhu. Napríklad hojdačka Talaia je návštevníkom k dispozícii už od roku 1921.
Poznáte filmy Woodyho Allena? Práve na Tibidabe sa natáčalo viacero záberov z filmu Vicky Cristina Barcelona, ktorý získal Oskara. Na vrchu sa nachádza aj kostol Temple de Sagrat Corazón zo začiatku 20. storočia, telekomunikačná veža Torre de Collserola a staré observatórium. Televízna veža je vysoká 288,4 metra, najvyššie podlažie sa nachádza vo výške 152 metrov. Za pozornosť stoja aj vily Casa Cuberta a Casa Roviraltao od katalánskeho architekta Joana Rubió. Tibidabo je najvyšším vrchom masívu Serra Collserola a návštevníkom ponúka jeden z najkrajších výhľadov na mesto.
Skutočnou dušou Barcelony je bulvár La Rambla (názov dostal podľa arabského slova ramla – piesočný breh). Tiahne sa od Plaza Catalunya (námestie s fontánami) do prístavu, kde je nábrežie s mólom a vysoká socha Krištofa Kolumba (ten vraj pravou rukou ukazuje smerom na Ameriku). Bulvár je plný obchodov, reštaurácií, kvetinových trhov, kaviarní, pouličných umelcov, je to jedna veľká nikdy nekončiaca „street party“. Jeden španielsky básnik o nej povedal, že je jedinou ulicou na svete, ktorá by nemala mať koniec. Nachádza sa presne v strede troch historických štvrtí – starou La Ciutat vella, gotickou Barri Gotic a čínskou El Raval. Každá z nich zanechala na bulvári svoju neprehliadnuteľnú stopu.
Neďaleko bulváru je jedno z najkrajších námestí Barcelony – Placa Reial, ktoré je obkolesené palmami. Štvrť Raval bola pôvodne čínskou štvrťou, dnes ju obývajú najmä prisťahovalci z Pakistanu. Nachádza sa v nej benediktínsky kláštor z 10. storočia – San Pablo del Campo a Gaudího Palau Güell. V priebehu histórie bola vždy štvrťou rebelov. Ak chcete kúpiť najlepšiu sušenú šunku – jamón serrano alebo jamón ibérico, choďte do tržnice Mercat de la Boquería. Dajte si rýchly obed v jednom zo stánkov tak, ako to robia miestni. Kúsok od tržnice je Museum d´Art Contemporani de Barcelona – Múzeum súčasného umenia. Dominantou a maskotom štvrte je tučný Ravalský kocúr – El gato del Raval, socha kolumbijského výtvarníka Fernanda Botera.
Srdcom mesta je Plaza Catalunya, hlavné barcelonské námestie. Nájdete tu najznámejší miestny bar – Bar Zurich, obľúbený domácimi i zahraničnými turistami. Ak ste fanúšikmi rocku, nevynechajte miestnu Hard Rock Café, len nezabudnite, že počas sezóny býva nonstop plná. Aby sa návštevníci dostali dnu, musia si počkať a zapísať sa na „čakaciu listinu“.

Máte radšej reggae? Ste na správnom mieste. Neďaleko, v Avinyó, je jeden z najlepších reggae klubov v Európe – bar Síncopa. Založil ho a spočiatku aj prevádzkoval hudobník Manu Chao. Len na skok, na historickom námestí Plaza Real, sú ďalšie známe podniky Sidecar a Glaciar. Najlepším barcelonským klubom, ktorý je domovskou scénou skupín Muchachito Bombo Inferno a La Familia Rústica je bar Callisa. Nemáte ešte dosť? Tak nevynechajte ani vynikajúci bar Super Glüh. V prvej polovici 20. storočia sa barcelonskí umelci stretávali najmä v kaviarni Els Quatre Gat, je jednou z najznámejších v meste a do dnes si zachovala svoju neopakovateľnú atmosféru. Ak hľadáte nezvyčajné miesto s výrazným „genius loci“, skúste absintový bar Marsella. Je najstarším v meste a s obľubou ho navštevoval aj Ernst Hemingway.
Vyhladli ste po návšteve barcelonských barov? Navštívte La Taverna d´en Pep, v ktorej sa snúbia chute celého Španielska. V ponuke je paella, arros neggre, nudle fideua, gazpacho alebo la escalibada, či La butifarra. Uprednostňujete morské plody? Potom navštívte krevetieho kráľa v El Rey de La Gamba.
Barcelona má dobre zachovanú Barri Gòtic – gotickú štvrť. Tvoria ju stavby, ktoré sú obkolesené rímskymi hradbami. Pozornosť na seba púta najmä barcelonská katedrála (nie, nie je to Gaudího Sagrada Familia). Ide o katedrálu svätej Eulálie, celým menom Cathedral de la Santa Creu i Santa Eulalia, nachádza sa na námestí Plaçca de la Seul. Je v nej krypta so sarkofágom sv. Eulálie a neobyčajné vyrezávané stoličky z 15. storočia. Neďaleko katedrály stojí starobylý kostol sv. Filipa di Neri, bol obľúbeným kostolom Antoni Gaudího. Dodnes sú v jeho fasáde diery po guľkách zo španielskej občianskej vojny.
Za povšimnutie stojí aj budova radnice Casa de la Ciutat na námestí Plazza Sant Jaume. Jeden z najstarších barcelonských kostolov má na fasáde výraznú rozetu, nazýva sa El Pi a jeho veža je charakteristickou dominantou Barrio Gótico. Historici sú presvedčení, že najstaršou gotickou stavbou v oblasti stredozemného mora je kostol Santa Maria del Mar, nachádzajúci sa v severovýchodnej časti gotickej štvrte. Jednoduchú stavbu so stĺpcovým interiérom dopĺňajú ružové okná z 15. storočia. Preslávil ho spisovateľ Ildefonso Falcones románom Katedrála mora.
V kláštore Monasterio de Santa Maria de Perdalbes, z roku 1326, môžete obdivovať zbierku obrazov od Velázqueta, Tiepola, Zurbarána aj Veronesa. Ak vás neláka výtvarné umenie, iste neodoláte nádherným kláštorným záhradám.
Z rímskeho obdobia sa zachovali vodné kanály a amfory, pozrieť si ich môžete na námestí Plazza del Rei, umiestnené sú v podzemí Múzea dejín mesta. Na rovnakom námestí je aj palác vicekráľa (zo 16. storočia) – Palau del Lloctinec.

Pre historikov a architektov bude zaujímavým nenápadný kostol Santa Ana na Plaza Catalunya, stavali ho dve storočia a je unikátnym viditeľným prechodom od románskeho štýlu ku gotickej architektúre.
Symbol mesta – neogotická katedrála – Sagrada Familia (Chrám svätej rodiny) Jej veže reprezentujú 12 apoštolov, evanjelistov, Pannu Máriu a Ježiša Krista. Je fascinujúce, že jej stavba pokračuje aj po smrti autora. Podľa plánov by ju mali dokončiť v roku 2026 na oslavu 100. výročia smrti Gaudího. Je zaradená do kultúrneho dedičstva UNESCO.
BARCELONA, MESTO GAUDÍHO
Palau Güell je prvým Gaudího architektonickým dielom so zaujímavými komínmi a atraktívnymi mozaikami. Počas občianskej vojny boli v pivnici mučení politickí väzni. Len kúsok od Palau G. je ateliér Pabla Picassa, kde začalo jeho modré obdobie. Parc Güell navrhol hádajte kto… Áno, bol to opäť architektonický vizinár Antonio Gaudí. Park má viac ako 17,8 ha, iste vás zaujmú stĺpy v tvare stromov, zvlnené múry a všadeprítomné pestré mozaiky. Tento parkový komplex sa nachádza na vrchu el Carmel a je súčasťou svetového dedičstva UNESCO.
Barcelona má stále zachované stredoveké lodenice Les Drassanes zo 14. storočia, dnes je v nich múzeum námornej plavby a ležia neďaleko súčasného prístavu.

Chcete mať mesto ako na dlani? V starom prístave nasadnite na lanovku z veže Torre San Sebastia, vo výške 75 metrov si môžete vychutnať špeciality z rýb v reštaurácii Torre d´Alta Mar. Keď prejdete na kopec Monjuic pod vami sa bude rozprestierať Las Ramblas, napravo Barri Gotic, strecha Mercat de Sta Caterina, Torre Agbar a zistíte, čo je skutočnou dominantou mesta.
Ulice mestskej štvrte Ribera sú vystavané v pravých uhloch. Jedna z nich – Montcada – bola miestom, kde bývali už v 12. storočí najmocnejšie šľachtické rodiny. V palácoch Palau Aguilar a Palau del Baró de Castellet (15. storočie) je dnes Picassovo múzeum. V barokovom paláci Dalmases (17. storočie) sa dochovala gotická kaplnka. Patrónkou Barcelony je Božia matka milosrdná, jej gotickú sochu nájdete v barokovom kostole Le Mercé (pôvodne patril ku konventu milosrdných bratov).
Museu Picasso je jedno z najčastejšie navštevovaných barcelonských múzeí, bolo otvorené v roku 1963. Múzeum sa nachádza v paláci, ktorý pozostáva z troch gotických budov z 15. storočia. Návštevníkom ponúka Pablove ranné diela, vrátane detských kresieb, keramiku a z obrazov sa zameriava na jeho modré a ružové obdobie. Nachádza sa v blízkosti Parc de la Ciutadella. Neďaleko si môžeme prezrieť jednu z najkrajších ukážok neomaurského štýlu. Ide o barcelonský Arc de Triomf – víťazný oblúk. Bol postavený v roku 1888 pri príležitosti svetovej výstavy Expo, slúžil ako hlavná vstupná brána na výstavisko.
Parc de la Ciutadella (mestský park) je pľúcami mesta, jeden zo symbolov Barcelony, zdobí ju už od 19. storočia. Súčasťou parku je ZOO, Parlament de Catalunya, Gaudího fontána, jazero a dve múzeá – geologické a zoologické. Prepája staré mesto s Barcelonetou. Ak si chcete na chvíľu oddýchnuť od ruchu veľkomesta, ste na tom správnom mieste. Počas dlhých prechádzok môžete obdivovať jazierka, fontány, kŕmiť kačky alebo sa odviezť na loďkách.
Casa Battlo je postavená na základe Gaudího predstave o organickej architektúre. Nazýva sa aj Dom kostí a symbolizuje povesť o sv. Jurajovi, patrónovi Katalánska. Nápadné balkóny v tvare lebiek iste neprehliadnete. Casa Mila je jednou z Gaudího stavieb, architekti ju poznajú aj pod názvom La pedrera. Je to biely dom vyzdobený kovaným železom. V dome sa nachádza Gaudího múzeum, môžete vidieť jeho kresby, fotografie, makety. Výška stĺpov v dome nie je rovnaká a tiež sa tam nenachádza ani jedna rovná línia.

La Font Màgica Montjuïc je najväčšou svetelnou a spievajúcou fontánou, najviac vynikne v kombinácii s ohňostrojom. Bola postavená v roku 1929 pri príležitosti Medzinárodnej výstavy, navrhol ju dizajnér Carles Buigas. Nezáleží na tom, akú hudbu vám ponúkne, zaručene Vás očarí. Nezabudnite prísť na predstavenie skôr, aby ste si obsadili miesto s dobrým výhľadom.
Ak ste milovníkmi umenia, potom si nenechajte ujsť sklenené múzeum Museu d´Art Contemporani de Barcelona, kde nájdete diela nie len súčasných španielskych umelcov, ale aj Tàpiesa, Paula Klee a lexandra Caldera.
Chcete sa radšej zabaviť? Navštívte Parc d´Attractions – dominantou je starodávne ruské kolo, zaujme aj múzeum karnevalových atrakcií z 19. storočia, návštevníkov láka najmä Hotel Kruger, ktorý obýva aj Dracula alebo Hannibal Lecter. Čo takto corrida (býčie zápasy)? Sú neodmysliteľnou súčasťou histórie mesta. Do dnes sa pravidelne konajú predstavenia v Aréna na Placa de Toros Monumental. Aréna je historickou budovou orientálneho štýlu s bohatou ornamentálnou výzdobou.
V Barcelone je pre všetky generácie športom číslo jeden futbal. Miestna FC Barcelona patrí k tomu najlepšiemu na svetovej klubovej scéne. Ak ste fanúšikmi futbalu bolo by neodpustiteľné nenavštíviť slávny Camp nou. Ak si kúpite lístky na zápas, čaká vás jeden z najsilnejších futbalových zážitkov, atmosféra na štadióne je neopakovateľná a treba ju zažiť na vlastnej koži.
Domovský štadión FC Barcelone Camp Nou funguje od roku 1957. Súčasťou štadióna je aj múzeum, ktorého návšteva je pre každého fanúšika futbalu nezabudnuteľná. Prezrite si poháre slávneho klubu, momenty z jeho histórie, prejdete útrobami štadióna, posedíte v hľadisku a dotknete trávnika. Vstupné nie je najnižšie, ale za ten pocit stojí.

Barcelona sa môže pýšiť jednou z najkrajších koncertných sál na svete – Palau de la Música Catalana bola postavená na začiatku 20. storočia, navrhol ju Lluís Domènech i Montanera. Ide o dielo vrcholnej secesie, ktoré bolo v roku 1997 zapísané na zoznam svetového dedičstva UNESCO.
Na juhovýchodnej časti kopca Montjuïc sa týči rovnomenná pevnosť z 18. storočia. Slúžia na ochranu mesta, ale aj ako väzenie a popravisko. Pevnosť obkolesujú mohutné múry, poskytujú nezabudnuteľný výhľad na mesto a more.
Aj Barcelona má svoje mrakodrapy, najznámejším je Torre Agbar, aj napriek tomu, že je až tretím najvyšším, pozornosť púta najmä vďaka svojmu tvaru, ktorý nápadne pripomína falus (aj keď architekti tvrdia, že je to kukuričný klas). Vežu navrhol Jean Nouvel a jej povrch tvorí fasáda s 4500 oknami.
Najlepšie reštaurácie, kaviarne a taverny sa nachádzajú v uličkách štvrtí La Ribera, Sant Pere a El Raval. Priamo na La Rambla sa nachádza tržnica La Boqueria s ponukou ovocia, sladkostí, syrov, mäsa, všetkého na čo máte chuť. Neďaleko môžete navštíviť kaviareň Granda Viader s viac ako storočnou tradíciou v príprave raňajok a predaji výrobkov z mlieka. Jej špecialitou je crema catalana (katalánsky krém). Ak sa opýtate miestnych, čo musíte ochutnať, určite Vám odporučia dusené sarsuelas z rýb alebo paellu, na obe jedlá sú patrične hrdí.
V meste je jedno z najväčších akvárií v Európe – L´Aquàrium s úžasnou zbierkou stredomorských živočíchov. Nachádza sa na polostrove medzi Torre Jaume a Barcelonettou. Medzi prístavom trajektov a plachetníc stačí prejsť cez most Rambla de mar a v trojposchodovom interaktívnom centre uvidíte všetko, od piraní po tučniaky. Obdivovať tu môžete viac ako 11 000 druhov morských organizmov. Hlavnou atrakciou je 80 metrový žraločí tunel.

Najrýchlejšie a najjednoduchšie sa dá po Barcelone cestovať metrom. Dostanete sa ním takmer všade. Ak plánujete zostať v meste viac dní odporúčame vám kúpiť si lístok T-10. Obsahuje 10 jázd po zóne 1 – celé centrum mesta. Okrem metra môžete využiť autobusy, cesta nimi býva často zdĺhavá a prepojenie liniek je pre turistov veľmi neprehľadné.
Ak máte dosť času a ste v dobrej kondícii, prejdite si mesto pešo. S mapkou, ktorú dostanete v každom hoteli alebo penzióne je takmer nemožné sa stratiť. Najmä v centre sa oplatí chodiť pešo, vzdialenosť medzi jednotlivými najznámejšími pamiatkami je maximálne 15 minút.
Pre turistov sú k dispozícii aj požičovne bicyklov. Cyklisti sú v Barcelone vítaní, je pre nich pripravených viac ako 150 km cyklotrás. Väčšina hlavných ciest má špeciálne cyklistické chodníky. Vodiči aj chodci sú na cyklistov zvyknutí a tolerujú ich. Odporúčame prejsť sa na bicykli najmä pozdĺž pláží. Najmä ráno, keď je vonku menej ľudí, kdekoľvek môžete zastaviť sa, zaplávať v mori a potom sa odviesť o kúsok ďalej.
Podobne ako v iných európskych mestách je možné zakúpiť si mestskú kartu, v tomto prípade ide o Barcelona card. Umožňuje Vám cestovať o 20% lacnejšie na všetkých druhoch mestskej dopravy. Okrem toho máte nárok na zľavnené vstupy do múzeí, galérií, reštaurácií, dokonca aj pri nákupe niektorých suvenírov.
Máte viac času a chcete spoznať aj okolie Barcelony? Máte viacero možností, stačí si vybrať.
Asi hodinu cesty vlakom z Barcelony je najväčší tematický zábavný park v Európe – Universal´s Mediterranea. Na svoje si prídu deti aj dospelí. Park je rozdelený do piatich tematických oblasti – Stredomorie, exotická Polynézia, staroveká Čína, slávnostné Mexiko a Divoký západ.
KAM DO OKOLIA BARCELONY

Chcete si oddýchnuť od ruchu veľkomesta? Skúste Montserrat. Tento vápencový skalnatý masív je národným parkom. Nachádza sa na ňom rovnomenný benediktínsky kláštor s katedrálou, v ktorej sa nachádza socha Panny Márie La Moreneta (čierna panna). Súčasťou kláštora je múzeum, kde môžete obdivovať maľby EL Greca, Caravaggia alebo Picassa. Ku kláštoru sa môžete dostať výletným autobusom alebo vlakom z Placa Espanya na zastávku Montserrat. Tam prestúpite na lanovku, ktorú na ďalšej zastávke vymeníte za zubačku. Pešo sa ku kláštoru dostať nedá. Najvyšším vrchom je Sant Jeroni (1 236 m.n.m.), vedie k nemu cesta od kláštora. U horolezcov je obľúbeným Cavall Bernat s výškou 1 111 m.n.m. Keď sa budete vracať, dajte si pozor, aby ste nezmeškali poslednú lanovku, lebo inak budete musieť nocovať v horách.
Girona sa nachádza asi 100 km od Barcelony. Zo stanice Barcelona-Sants tam jazdia vlaky každú pol hodinu. Girona býva poeticky nazývaná „bránou k španielskemu pobrežiu“. V meste sa nachádzajú farebné budovy postavené v tradičnom katalánskom štýle tzv. casas. Dominantou Girony je gotická katedrála sv. Márie. Je to najširšia jednoloďová katedrála na svete a stojí na najvyššom bode Força Vella. Do starého mesta sa dostanete cez zvláštny most, na najužšom mieste ma len 25 cm. Za pozornosť stojí aj gotická Bazilika Sant Feliu s barokovou fasádou a štíhlymi zvonicami. V meste sa nachádza vyhľadávaná expozícia surrealistu Salvátora Dalího, malebné dláždené uličky židovskej štvrte Call Jeue a mestské opevnenie z čias antického Ríma. Ak sa Vám Girona zapáči, nájdite Leona de Girona, sochu levice, ktorá lezie na stĺp. Hovorí sa, že kto jej pošle vzdušný bozk, tak sa do mesta vráti.
Sitges je obľúbeným prímorským letoviskom domácich. Nachádza sa 35 km juhozápadne od Barcelony. Hostí svetoznámy filmový festival a karneval. Mesto býva prezývané ako „Mini Ibiza“ alebo španielske Saint-Tropes. V súčasnosti je obľúbenou destináciou gayov a lesbičiek, patrí medzi najtolerantnejšie mestá na svete. V Sitges je 17 pieskových pláží, viaceré z nich sú ocenené modrou vlajkou, najznámejšou je Les Botigues. Ak nemáte radi plavky, máte k dispozícii tri nudistické pláže.
Nekonečné piesočnaté pláže obmývané teplým morom…. Pobrežie Costa Brava ani nie je treba špeciálne predstavovať. Jeho názov znamená v preklade divoké alebo skalnaté pobrežie. Ak si chcete užiť pravú stredomorskú zábavu trvajúcu až do rána, nevynechajte mestečko Lloret de Mar, je plné barov, diskoték, reštaurácií a kasín. Ak si chcete oddýchnuť, vyberte si pokojnejšie miesto ako Malgrat de Mar. Neoficiálnym centrom pobrežia je Callela, situovaná asi polhodinu vlakom z Barcelony.
Barcelona je nezabudnuteľná, je to láska na celý život, stačí sa jej len poddať… Tak čo, presvedčili sme Vás na návštevu? Kedy poletíte?