Hlavné mesto severotalianskej oblasti Benátsko sa rozprestiera na 118 ostrovoch, ktoré spája viac ako 400 mostov a mostíkov. Mesto leží v močaristej Benátskej lagúne, v severnej časti Jadranského mora. Málokto vie, že domy obľúbenej destinácie romantikov sa pôvodne stavali na kmeňoch stromov. Dnes je celé historické mesto na vode zapísané v zozname svetového dedičstva UNESCO. Okrem unikátnych domov ukrytých v úzkych uličkách a kanáloch, majú Benátky nespočet historických pamiatok, sôch a krásnych stavieb. Potešia turistu nech prišiel za čímkoľvek – za romantikou, nakupovaním, obdivovaním histórie, pokojnou atmosférou, relaxom, či kúpaním sa v mori. Skrátka, jedno z najkrajších a najdrahších miest má svoje špecifické čaro.

VŠETKY CESTY VEDÚ DO BENÁTOK (ako do Benátok)

Veľký kanál v Benátkach s mostom Ponte di Rialto gondolami a okolitými budovami.
Ponte di Rialto. Autor: Javier Gimenez Licencia: CC

Do tohto mesta s romantickou atmosférou sa dostanete loďou, lietadlom, autobusom aj vlakom. Dokonca ani poslednými dvomi menovanými to nie je také strašné. 12 hodinová cesta sa dá predsa prežiť, hlavne, ak cestujete v noci. Aj ja som si tentoraz netradične zvolila vlak. Nebola to celkom moja voľba, výlet totiž organizovala viedenská ESN pre študentov.

Preto sme do “mesta na vode“ vyrazili po koľajniciach. Párty vlakom, ktorý mal jeden vagón prerobený na bar s diskotékou. Niet divu, že nám dlhá cesta ubehla veľmi rýchlo. Ráno nás z vlaku vyhodili a šlo sa objavovať. A večer sme opäť vyrazili smer Viedeň.

Ak sa vám zdá, že cesta vlakom trvá pridlho, vydajte sa do Benátok letecky. Do 30 km od mesta sú až dve letiská. Letisko Marco Polo, ktoré slúži medzinárodnej doprave vrátane mnohých nízkonákladových spoločností. A ešte Treviso, ktoré je základňou spoločností Ryanair, Wizzair a Transavia.

TURISTI ALEBO ZIMA (kedy navštíviť Benátky)

Romantické Benátky sú jedným z najlákavejších cieľov pre cestovateľov. Mesto ročne navštívi okolo 14 miliónov turistov z celého sveta. Priemerne sa tak v úzkych uličkách denne pohybuje viac ako 38 000 ľudí. A v lete alebo počas karnevalu to môže byť aj dvojnásobok. Je to vôbec možné ? Samozrejme, len sa pripravte na to, že občas budú niektoré ulice tak preplnené, že vás dav doslova ponesenie a nebudete mať na výber, ktorým smerom pôjdete.

Viem o čom hovorím, Benátky som navštívila počas karnevalu. Mesto sa mi strašne páčilo aj karneval bol úžasný. Celé Benátky vtedy zaplnila elektrizujúca atmosféra. Lenže, celý deň sme si v meste doslova prerážali cestu, strkali sa pod Bazilikou, strávili hodinu v rade na vyhliadku a len za obed, zmrzlinu, lístok na loď a mini suvenír sme zaplatili strašné peniaze. Niečo podobné očakávajte, pokiaľ sa rozhodnete do Benátok vyraziť v lete. Akurát to sa ešte k davom pridá aj vlna horúčav.

Západ slnka nad benátskymi gondolami v pozadí s bazilikou San Gorgio Maggiore
Acqua alta a Bazilika San Gorgio Maggiore pri západe slnka. Autor: Chris Chabot Licencia: CC

Ak vám ku šťastiu karneval, ani hromada turistov nechýba, navštívte mesto v zime. Benátky sú vraj mestom, ktoré sa dá navštíviť celoročne. Teploty totiž ani v zime neklesnú pod nulu. Akurát rátajte s tým, že vás môže prekvapiť nepríjemná hmla a dážď. A s dažďom prichádza aj acqua alta – vysoká voda, čo občas zatopí celé mesto.

Na návštevu tak zostáva jar alebo jeseň. Vtedy je už/ešte príjemné počasie, bez horúčav, menej ľudí aj nižšie ceny.

VAPORETTI, TRAGHETTI A GONDOLY (doprava po meste)

Letecky alebo vlakom, nech sa do Benátok dostanete akokoľvek, skôr, či neskôr dorazíte k stanici Santa Lucia. Zatiaľ čo k stanici vás dovezie vlak alebo autobus, priamo v meste už žiadnu dopravu na kolesách nenájdete. Takže ako ďalej? Napríklad pešo. Zo stanice Santa Lucia je to do centra mesta čo by kameňom dohodil. V samotnom srdci mesta, na námestí Sv. Marka, ste za pol hodinu. A vzdialenosti medzi jednotlivými pamiatkami sú tiež pomerne krátke. Chodníky sú poprepájané mostmi, takže keď nechcete, loďami, ktoré slúžia v Benátkach ako verejná doprava, ísť nemusíte. Ale bola by to škoda, prišli by ste o autentický zážitok z mesta.

Vydláždené námestie svätého Marka v Benátkach plné ľudí s nádherne zdobenou bazilikou a vysokou vežou Kampanilou (zvonica)
Námestie svätého Marka (Piazza San Marco). Autor: Scott Ingram Licencia: CC

My sme sa rozhodli pre Vaporetto, vodný autobus. Tento „autobus“ má niekoľko liniek. Premáva po hlavnej tepne, po Veľkom kanáli a dostane vás aj na okolité ostrovy. Jednosmerný lístok stojí okolo 7€. My sme sa odviezli až k námestiu Sv. Marka. Vaporetto nám poslúžilo ako vyhliadková loď. Veľký kanál pretína mesto na dve polovice. Je hlavnou „cestou“ vedúcou cez mesto. Je plný lodí a aj gondol. Cez kanál vedú len 3 mosty, ten najkrajší z nich je Ponte di Rialto. Vaporettom sme sa preplavili aj popod most Rialto, popri tých najkrajších budovách a videli mesto z úplne inej perspektívy. Plaviť sa Veľkým Kanálom bol skutočne úžasný zážitok. Dá sa povedať, že to bolo ako plaviť sa popri nádhernej maľbe.

Romantické duše sa v Benátkach určite najviac tešia na slávne benátske gondoly. Pri pohľade na ich ceny si ale mnohí z vás nechajú zájsť chuť. Ceny začínajú niekde okolo 60 €. Ak vám nevadí užívať si romantickú plavbu s ďalšími 4 ľuďmi. Cena je vyššia po ôsmej večer, aj u neoficiálnych gondolierov. No aj na tento „problém“ existuje riešenie. Hoci nie také nóbl, ako súkromná gondola len pre vás a vašu polovičku. Tí, čo sa chcú gondolou ozaj previezť, môžu využiť lacné Traghetti. Sú to tiež gondoly, ale také, čo sa využívajú ako verejná, veľmi jednoduchá doprava. Bez pohodlných sedačiek a bez šance cestovať s vozíkom, kočíkom či väčšou batožinou. Tiež rátajte s tým, že chodia dosť nepravidelne. Ich harmonogram závisí od trasy, sezóny, dňa, uzávierok pre údržbu, počasia a možno aj talianskej vlády. Traghetti sa plavia po krátkych trasách v meste a aj na ostrovy za maximálne 2€.

ZÁBAVA NA TALIANSKY SPÔSOB

Nádherne zdobené bielo modré oblečnie postavy počas benátskeho karnevalu s gondolami a lamponom na pozadí
Postava z benátskeho karnevalu. Autor: Stefano Menegatti Licencia: CC

Benátčania milujú zábavu. Festivaly, sviatky, už spomínaný karneval. Benátsky karneval sa pravidelne koná vo februári a stojí za to ho navštíviť. Len si dajte pozor na jednu dôležitú vec. Benátsky karneval je úplne iný ako karnevaly, ktoré sa konajú u nás. Jeho tradícia siaha do dávnej minulosti. Pôvodne v sebe niesol aj známky smútku, čakania, nádeje i nostalgie. Karneval bol a je tajomnou prehliadkou elegancie, krásy a ľudskej tvorivosti. A klasické historické masky patria k jeho najväčším skvostom. Takže obrovské gýčové okuliare či šašovské klobúky nechajte doma. Ak chcete do davu zapadnúť, môžete si nejakú masku zakúpiť v obchode so suvenírmi alebo dať namaľovať na tvár od pouličných umelcov.

Čo sa týka ostatných festivalov, najviac takýchto podujatí sa koná samozrejme v lete. Veľmi populárnymi podujatiami sú regaty. Tie sa konajú snáď stále. Prvá, Regata delle Befana sa spolu so stovkou ďalších koná okolo Troch Kráľov. Regata je aj súčasťou júlového Festa del Redentore (festival ohňostrojov). A sezónu uzatvára septembrová Regatta Storica – historické preteky gondol.

Dôležitú úlohu majú aj náboženské sviatky a oslavy. V apríli Benátčania oslavujú sviatok Sv. Marka, ktorému hovoria aj Festa del Bocolo. V máji sa zase konajú oslavy Nanebovstúpenia (Festa della Sensa).

Ako vidíte, podujatia sa orientujú na vyššiu kultúru. Zábavy „prostého ľudu“ tu toľko nie je. Môžu za to aj prísne zákony. Napríklad tie týkajúce sa hluku a nočného pokoja. Napriek tomu je väčšina benátskych barov otvorených prekvapivo dlho. A je tu aj niekoľko klubových možností. No a v lete sa mnoho klubov sťahuje na pláž Lido.

VYDAJTE SA ZA KULTÚROU A UMENÍM

Najväčši vodný kanál rozdelujúci benátky na dve polovice s lodkami a nádhernou bazilikou Santa Maria della Salute v pozadí.
Canal Grande – Veľký kanál s bazilikou Santa Maria della Salute v pozadi. Autor: Hernán Piñera Licencia: CC

V Benátkach si na svoje prídu hlavne milovníci umenia v akejkoľvek podobe. V meste je množstvo umeleckých galérii a múzeí. A budovy, v ktorých sa nachádzajú – bývalé sídla starých benátskych rodov, paláce a kostoly – sú snáď ešte krajšie, ako samotné diela v nich.

K najvýznamnejším patrí galéria Accademias, ktorá je domovom najslávnejších diel benátskej renesančnej, barokovej a rokokovej maľby.

Ca’ Rezzonico je zase autentické múzeum mapujúce Benátky 18. storočia. Životu v Benátkach sa venuje Museo Correr. Akurát ho zobrazuje aj v podobe zvláštnych a fascinujúcich exponátoch. V Ca’Pesaro, barokovom sídle starého benátskeho rodu Longheni, zase nájdete múzeum moderného, aj orientálneho umenia.

K nezabudnuteľným zážitkom tiež patrí návšteva benátskej opery La Fenice, tretej najvýznamnejšej opery v taliansku. Milovníci umenia by si nemali nechať ujsť ani slávne benátske Bienále konajúce sa každý nepárny rok v júni. Hoci ceny lístkov patria k vyšším, dostanú vás na miesta, kam sa bežný turista len tak nedostane.

Benátky majú aj svoj filmový festival, takú tú taliansku verziu festivalu v Cannes.

TAJOMSTVÁ UKRYTÉ V KANÁLOCH

Kanály a stovky uličiek tak charakteristické pre Benátky. Ukrývajú množstvo tajomstiev a pozoruhodností. V ich srdci leží miesto milované domácimi aj turistami. Námestie Sv. Marka. Námestie významné nie len historicky nechýba na žiadnej pohľadnici z Benátok. Je centrom v pravom slova zmysle. Z námestia sa do rôznych smerov rozbieha snáď desať uličiek. Je jedno, ktorou sme sa vybrali, nakoniec sme sa nejaký spôsobom ocitli pri obrovskej Bazilike.

Benátske kanály - Dorsoduro. Autor: Diana Robinson Licencia: CC
Benátske kanály – Dorsoduro. Autor: Diana Robinson Licencia: CC

Bazilike Sv. Marka. Od nepamäti je symbolom obchodnej a náboženskej moci Benátok. Hovorí sa totiž, že do jej bohatej výzdoby boli implementované fragmenty starých pamiatok, korisť Benátčanov z námorných výprav. Jedna z najkrajších stavieb mesta v sebe ukrýva byzantský, gotický a renesančný sloh. Nechýba bohaté zdobenie. A reliéfy, tvorené niekoľko storočí, doplnené maľbami a sochami viacerých významných umelcov. Aj z vnútra je to nádhera. Hlavne miestny oltár Pala d’Oro. Je zlatý s ťažko spočítateľným množstvom drahokamov. K bazilike neoddeliteľne patrí jedna z najcharakteristickejších stavieb Benátok – Kampanila alebo aj zvonica sv. Marka. Stojí tak trochu oddelene od Baziliky. Vzhľadom na to, že je vysoká až 98,6 metra, je z nej krásny výhľad na mesto aj okolité ostrovy. Inak práve na Kampanile predviedol Galileo Galilei v roku 1609 svoj ďalekohľad.

Aby tých nádher na námestí nebolo málo, bránou Porta della Carta je s bazilikou Sv. Marka spojený Palazzo Ducale (Dóžov palác). Jedna z najfotografovanejších budov celých Benátok. Niet divu, budova je skutočným palácom. Nádherná biela až ružová a bohato zdobená fasáda budovy postavenej v goticko-renesančnom slohu. Palác kedysi slúžil ako riadiace centrum slávnej benátskej Republiky a bol sídlom benátskych dóžov.

Vyhľad na slnkom zaliate Benátky zo zvonice Campanile
Výhľad z Campanile na Benátky. Autor:Manuel Guerra Paz Licencia: CC

No námestie nie je jediným úžasným miestom v Benátkach. V uličkách, ktoré z neho vedú, sa oplatí „stratiť“. Čaká vás krásna prechádzka popri architektonických skvostoch. Budovách s typickými okenicami a s bohatou kvetovou výzdobou. Uličky sú na niektorých miestach také úzke, že prechod dvoch protiidúcich ľudí je nemožný. Takže aj preto na vás z druhej strany niekto zakričí, aby ste stáli. Je skrátka bližšie k stredu, ako vy.

No a v týchto slávnych uliciach, kde sa nakrúcali filmy, sem tam narazíte na nejakú zašitú tradičnú reštauráciu, obchodík so suvenírmi alebo aj múzeum. A dovedú vás aj k ďalším významným a zaujímavým stavbám. Hoci, slovné spojenie „zaujímavá stavba“ je pri Benátkach veľmi zradné. Niečím zaujímavá je totiž snáď každá z niekoľko tisíc budov, ktoré v Benátkach stoja.

K tým najkrajším patria jednoznačne kostoly. Nábožensky významných stavieb je tu snáď aj vyše 20. Kostol San Geremia, ktorý ukrýva ostatky sv. Lucie. Chiesa Dei SS Giovanni E Paolo, obrovský gotický kostol s prekrásnymi vitrážami pochádzajúcimi z mesta Murano. Chiesa Di Santa Maria Dei Miracoli, renesančný poklad zasvätený zázračnej Panne Márii. Chiesa Di Santa Maria Gloriosa Dei Frari, zvláštna interpretácia gotického slohu ukrývajúca klenoty svetového umenia, ktorými sú maľby Tiziana a Giovanniho Belliniho a tiež Donatellova sochu Jána Krstiteľa. No a nemôžete vynechať ani jednu z tých najvýznamnejších historických pamiatok, baziliku Santa Maria della Salute, ktorá bola postavená na pamiatku strašného moru.

Rady, návody a postrehy

 • Na trase Simplon – Benátky premáva Orient Expres. Zaujímavý spôsob, ako sa dostať do mesta.
 • Ceny hotelov sú pomerne vysoké, čo je reakciou na neuveriteľný záujem o mesto. Hoteliéri ich neznižujú ani mimo sezóny.
 • Za každých okolností sa odporúča ubytovanie si rezervovať v predstihu.
 • V lete je najlepšie hľadať hotel s klimatizáciou.
 • Mestre je mesto ležiace na pevnine, ktoré je s Benátkami spojené mostom. Ubytovanie je tu, aj na okolitých ostrovoch, lacnejšie.
 • Cez noc ostáva v Benátkach pomerne málo ľudí. Odchádzajú do hotelov na pevnine alebo dokonca na letisko. Preto sú ulice plné ľudí najmä na obed a podvečer až večer. Ak chcete pokoj pri pamiatkach, vyrazte ráno.
 • Výsledkom masovej turistiky v Benátkach sú predražené reštaurácie s nekvalitným jedlom. Pravidlom je, že kvalita jedál stúpa a cena klesá vzhľadom na vzdialenosť od námestia Svätého Marka.
 • Ak sa chcete chutne a lacno najesť zapamätajte si slová trattoria (jedáleň s tradičnými jedlami), cicecheti (niečo ako talianksy tapas) alebo bacaro (vínny bar)
 • Vaporettom sa dostanete aj na okolité ostrovy. Ak by ste chceli využiť túto možnosť, investujte do celodenného lístka za 20 €.
 • Mestská pláž Lido nie je veľmi čistá, krajšie sú pláže spomínaných ostrovov.
 • Lístky na traghetti sú pre domácich len za pár centov, takže nechajte doma turistické outfity a skúste to na predavačov najskôr po taliansky.
 • Kompetentní sa snažia udržať mesto čisté, preto platia hlavne pri pamiatkach prísnejšie pravidlá. Napríklad je zakázané kŕmiť holuby. A ani vy by ste nemali len tak v meste piknikovať.

Výlety do okolia

 • Okolité ostrovy. Celkovo je ich okolo Benátok asi 100 a na niektorých z nich sú zaujímavé historické a kultúrne pamiatky.
 • Chioggia. Benátky v malom. Ostrovné mesto a jeden z najdôležitejších rybárskych prístavov Jadranu.
 • Padova. Krásne historické univerzitné mesto.
 • Rosolina Mare. Letovisko s nádherným okolím Lagúny Caleri, otvoreným morom a ústím dvoch veľkých riek v chránenej oblasti.
 • Litorale del Cavallino. S pieskovými plážami a borovicovým lesom je vynikajúcou oblasťou na kúpanie aj kempovanie.
 • Eracleamare. Pokojné letovisko s nádherné plážami a jachtárskym prístavom.
 • Porto Santa Margherita. Historické mestečko s tradičnou rybárskou atmosférou
 • Caorle. Staré rybárske mestečko na brehu, kde istý čas pôsobil Ernest Hemingway.

Užitočné odkazy

Diskusia