Hlavné mesto Maďarska, našich južných susedov, sa podobne ako Bratislava rozprestiera na oboch stranách Dunaja. Jeho názov vznikol spojením mien jeho dvoch častí – historickej časti Buda a modernej časti Pešť. Do roku 1918 bola Budapešť hlavným mestom Uhorského kráľovstva a dnes je hospodárske, dopravné a kultúrne centrum krajiny. S rozmanitou, no občas trochu smutnou históriou, bohatými tradíciami, zelenými parkmi a úchvatnou architektúrou. Niet divu, že mesto občas nazývajú aj „stredoeurópskym Parížom”
Z BRATISLAVY DO BUDAPEŠTI
Ako? No predsa vlakom. Z hlavnej stanice v Bratislave trvá cesta na Keleti Pályaudvar do troch hodín. Momentálne premávajú vlaky každé dve hodiny. Bez ohľadu na to, či je piatok, alebo sviatok. A keďže na medzinárodnú prepravu sa cestovanie zadarmo nevzťahuje, nemusíte sa báť, že sa do vlaku nedostanete. A to aj keď si lístok nerezervujete týždne dopredu. Hoci, v lete by som to radšej rezervovala, hlavne počas festivalu Sziget.
Rezerváciu v predstihu budete určite potrebovať, ak sa rozhodnete cestovať so „žltými” autobusmi. Mne sa neznalosť pomerov stala osudnou pri ceste z letiska, z ktorého som sa ponáhľala zbytočne. Do autobusu som sa nedostala. Takmer ani do toho nasledujúceho.
Mimochodom, do Budapešti sa dá aj letieť. Z Viedne za 200 €. Len neviem, načo by to niekto robil.
V ZIME I V LETE DO BUDAPEŠTI ZÁJDITE (Kedy do Budapešti)
Kedykoľvek. Napríklad aj zajtra. Veď mesto ležiace blízko Bratislavy je tak ľahko dostupné. Cestu do Budapešti netreba týždne plánovať. Stačí si vybrať pekný víkend a vyraziť.

Ja som mesto navštívila na pár dní v auguste. Hoci bola turistická sezóna v plnom prúde, o turistov som sa nepotkýnala. Rady sa tvorili akurát v aquaparku a pred Bazilikou, ale to bolo aj tým, že turisti museli čakať, kým sa „vypracú“ svadobčania.
Budapešť je dosť populárna, ale zatiaľ to ešte nedosiahlo extrémy niektorých západoeurópskych metropol. Preto vám nič nebráni vyraziť aj cez leto a užívať si slnečné lúče v historických uličkách mesta. Svoje čaro má mesto hlavne počas festivalu Sziget, ktorý sa koná v polovici augusta. Ostrov slobody vtedy síce privíta viac ako100 000 ľudí, ale tá atmosféra je úžasná. Nie len na festivale, aj v celom meste. V Budapešti to žije aj počas júlovej veľkej ceny F1 na neďalekom Hungaroringu. A vlastne celé leto, keďže vtedy sa koná najviac podujatí.
Ani v ostatných mesiacoch to v Budapešti nie je márne. Ak vychytáte jasný, slnečný deň, môžete si ju užiť aj v novembri. Alebo v decembri. Vtedy sa konajú vianočné trhy, ktoré prevetrajú vašu peňaženku menej, než tie viedenské. Krásne sú hlavne pod snehovou prípravkou. A ak by vám bola zima, zohrejete sa v kúpeľoch.
DRUHÝM NAJSTARŠÍM MESTOM CEZ DUNAJ (Doprava po Budapešti)
Budapešť má celkom slušne prepracovaný, spoľahlivý systém verenej dopravy, ktorého kostrou je druhé najstaršie metro v Európe. Ja som ho nakoniec využila „až“ dvakrát. Z vlakovej stanice a naspäť.
Ak sa do mesta chystáte vlakom, dostanete sa, rovnako ako ja, na stanicu Keleti Pályaudvar. Mimochodom, Keleti nie je klasická vlaková stanica. Nie je to žiadna stará, počmáraná budova, ale zachovaná, historická stavba. Stanica je prepojená z centrom dvomi linkami.

Aj autobusová stanica Népliget je s centrom spojená metrom. No a v centre sa najlepšie pohybuje peši. Hlavne, keď si dobre vyberiete ubytovanie. To moje bolo kúsok od Andrássyho ulice, takže som si s dopravou vôbec nemusela robiť starosti.
A za pár minút som prešla z jedného konca Andrássyho ulice na druhý (35 minút) a potom popri Dunaji od Alžbetinho mosta po Margarétin Ostrov (40 minút).
Pekná prechádzková trasa vedie aj do časti Buda a to po niektorom z mostov. Ak by sa vám nechcelo chodiť, lepšie je sadnúť na električku, autobusy často končia v zápchach. Okrem toho, už asi dva roky chodí budapeštianske metro aj cez Dunaj. Teda vlastne popod Dunaj. Zastávka je hneď pri monumente Sv. Gellérta. Odtiaľ už “hradnú časť“ hravo zdoláte pešo. Len odporúčam pohodlnú obuv. Dlažba je krásna, ale ťažko sa po nej chodí.
Ja som sa rozhodla vybrať aj do okrajových častí Budapešti, konkrétne k aquaparku, kam premáva „shuttle bus“ z Námestia Hrdinov. A neskôr aj do Memento Parku. Ten je už takmer von z mesta a dostanete sa tam výhradne autobusom.
OD BAZILIKY K HRDINOM (Pamiatky Pešti)
Na to, aby ste si pozreli najkrajšie pamiatky mesta nepotrebujete žiadny zložitý itinerár. Začať môžete napríklad pri Bazilike sv. Štefana, najväčšom kostole v Budapešti, vysvätenom v 19tom storočí. Budova prestavaná do neo-renesančného štýlu uchováva sakrálnu tvorbu významných maďarských umelcov. Priamo v jej kaplnke môžete obdivovať nabalzamovanú pravú ruku prvého maďarského kráľa Štefana.
Hlavne lete sa v Bazilike pravidelne konajú svadby, takže dostať sa dnu nie je až také jednoduché. Ľahko sa ale dostanete hore, na 65 metrovú vežu, z ktorej je nádherný výhľad na mesto. Mimochodom, žiadna iná budova v Budapešti nesmie byť vyššia.

Od Baziliky je najlepšie pokračovať Andrássyho ulicou. Tá je jednou z hlavných a najznámejších ulíc Budapešti a je aj súčasťou svetového dedičstva UNESCO. Trochu pripomína parížske bulváre, aj tým , že na nej nájdete najznámejšie reštaurácie či kaviarne. A historické pamiatky. Napríklad neo-klasickú budovu s freskami a sochami skladateľov, budovu Maďarskej štátnej opery. A len o niekoľko ulíc ďalej je múzeum Teroru. Budova, ktorá pôvodne patrila židovskej rodine ukrýva zbierky a dokumenty z dvoch totalitných režimov Maďarska a pripomína obete nacistickej a komunistickej perzekúcie. Zaujímavý spôsob, ako sa krajina vyrovnala so svojou temnejšou minulosťou.
Andrássyho ulica vás dovedie až k Námestiu Hrdinov, najvýznamnejšiemu z budapeštianskych námestí. Určite neprehliadnete jeho centrálnu časť – Pamätník Milénia, v ktorého strede sa týči 36 metrov vysoký stĺp so sochou archanjela Gabriela. A po jeho stranách zase stojí polkruhová kolonáda so sochami významných maďarských štátnikov.
Námestím Hrdinov môžete pokračovať do Mestských sadov, Városliget, ktoré sú domovom pre väčšinu živočíšnych a rastlinných druhov hlavného mesta. Prechádzku po ňom si budete môcť obohatiť návštevou rozprávkového hradu Vajdahunyad, v ktorom je Maďarské poľnohospodárske múzeum, ktoré nie je jediným múzeom v parku.
No a v sade si na svoje prídu aj deti. Nie len, že sa môžu vyblázniť, napríklad pri pikniku, určite sa potešia aj návšteve ZOO. Tá je jednou z najpopulárnejších atrakcií Budapešti.
PRECHÁDZKA POPRI DUNAJI

Budapešť by som nazvala mestom niekoľkých výhľadov. A aby ste si užili ten najkrajší, ani nemusíte liezť na žiadny kopec, či vyhliadku. Stačí sa poprechádzať po nábreží Dunaja. Pozerať do jeho rýchlych vôd, na ktorých hladine sa zrkadlia veže kostolov, bazilík, zvonice a vysoké domy z devätnásteho storočia. Alebo sa pozrite na druhú stranu, smerom k časti Buda, kde sa nad riekou týči majestátny Budínsky hrad.
Tieto krásy si vychutnáte cez deň, aj v navečer, keď sa rozligotajú svetlá Budapešti. Vtedy je snáď mesto ešte krajšie.
Ak nechcete, aby vám utiekol niektorý zo skvostov peštianskej strany Dunaja, odporúčam vám začať pri Alžbetinom moste. Pokračujte pozdĺž rieky, až narazíte na jeden so symbolov mesta – Reťazový most (Széchenyi lánchíd), najslávnejší most, ktorý ako prvý spojil obidva brehy Dunaja. Je azda najveľkolepejší z ôsmich (alebo 9tich podľa niektorých zdrojov) budapeštianskych mostov. Charakteristické sú preň masívne oblúky a levie sochy. Nacisti ho značne poškodili, no jeden zo symbolov mesta bol veľmi rýchlo opravený.
Neďaleko mosta nájdete budovu, ktorá vás na prvý pohľad upúta svojou majestátnosťou a krásou. Ide o najväčšiu a najdrahšiu maďarskú stavbu. Krásne zdobenú a domyslenú do mnohých detailov. Budova maďarského parlamentu. Po prejdení hlavného schodiska budete mať pocit, ako keby ste sa ocitli v rozprávkovom paláci. Návštevníkom vyráža dych aj interiér a jeho 691 miestností.
Ak sa vám ešte chce chodiť, prejdite sa až k Margarétinmu ostrovu, obrovskému parku, kam chodia domáci, aj turisti, relaxovať.
PO STOPÁCH UHORSKÝCH KRÁĽOV

Hradný vrch nie je veľmi vysoký, ale vďaka svojej polohe na brehu Dunaja pôsobí mimoriadne majestátne týčiac sa nad riekou. Rozprestiera sa v časti zvanej Buda. Do tej som sa dostala pešo cez Alžbetin most. Prvé, čo si všimnete, ak sa rozhodnete vydať touto cestou, je monument Sv. Gellérta. A neskôr sa ukáže cestička, ktorá vedie až na vrchol pahorka Gellért. Na miesto, kde sa nachádza Citadela a prekrásny výhľad na celé mesto.
Ja som sa ale rozhodla pokračovať po rovine až k Budínskemu Hradu. Kedysi bol sídlom uhorských kráľov, preto sa mu hovorí aj kráľovský palác. Budovu, ktorá ohromuje neskutočnou plejádu architektonických štýlov od stredovekých pozostatkov po ohromujúce baroko, obklopuje zeleň. Hradný areál je ideálny miestom relax. Poseďte si na hradnom múriku, vychutnajte úžasný výhľad alebo streľte z luku. A môžete pokračovať ďalej.
Cestou k ďalším zaujímavým budovám sa mi ukázal hradný labyrint. Hradný vrch je totiž popretkávaný sieťou jaskýň. Súčasťou siete je aj podzemný labyrint, v ktorom objavíte zaujímavé tajomstvá. Napríklad fontánku s červeným vínom. Bohužiaľ, labyrint je momentálne zatvorený. Vraj na trvalo. Ale, jeden nikdy nevie, takže radšej sledujte stránku kvôli aktuálnym informáciám.

Ak aj nebude, nezúfajte, na Hradnom vrchu nájdete mnoho iných nádherných stavieb mnohých štýlov a z rôznych období. Atraktívny je hlavne chrám sv. Matiáša. Bol dejiskom korunovácií a kráľovských svadieb. Korunovaný v ňom bol aj Matej Korvín. V 20. storočí sa kostol dokonca používal ako kuchyňa okupujúcimi nemeckými vojskami.
Kostol je dnes aj múzeom, vchod doň nájdete hneď za oltárom. Cesta vedie do podzemných krýpt, kaplniek, klenotom a aj ku kostre ženy brata kráľa Mateja.
Hneď pri chráme leží Rybárska bašta. Krajší výhľad na Dunaj s Parlamentom v pozadí nikde inde nenájdete. Aj samotná stavba je krásna, pripomína rozprávkový zámok. Bola postavená z bieleho pieskovca ako vyhliadková terasa.
BUDAPEŠTIANSKA KÚPELNÁ KULTÚRA
Len v Budapešti samotnej nájdete vyše 100 liečivých prameňov. Za túto početnosť môže hrúbka zemskej kôry, ktorá je tu tenšia ako na iných miestach vo svete. Aj preto ich už toľko na jednom mieste nikde inde nenájdete. V minulosti boli využívané napríklad aj križiakmi na ceste zo západnej Európy do Svätej zeme. Neskôr okolo týchto termálnych a horúcich prameňov boli vybudované kúpele, ktoré sú doplnené parami, saunami a masážnymi službami.

Budapeštiansky kúpeľný život je rovnako starý ako samotné mesto. Za Budapeštianske kúpele takmer ako ich poznáme dnes môžeme ďakovať Turkom. Síce spustošili celú Európu, ale položili základ kúpeľnej kultúry v Budapešti.
Najväčšie, najmodernejšie a zároveň aj najstaršie sú Széchenyiho kúpele, ktoré nájdete v mestských sadoch. Aj keď, slovom „najstaršie“ si nie som celkom istá. Tieto kúpele boli totiž, na rozdiel od iných v meste, postavené od piky a pomerne neskoro. Oproti tomu, napríklad také kúpele Rudas sú ako z rozprávky Tisíc a jednej noci. Ich základy položili ešte počas tureckej nadvlády v 16. stor. Dnešnú podobu získali už o storočie neskôr. Jadro kúpeľov je teda 450 rokov staré. Kúpele síce prešli rekonštrukčnými práca, no našťastie sa nejakým zázrakom podarilo zachovať pôvodnú atmosféru a prostredie kúpeľov. Relaxovať v nich je teda samo o sebe veľkým zážitkom.
Ďalšími veľmi populárnymi, snáď najpopulárnejším, sú kúpele Gellért, myslím, že je to hlavne vďaka prostrediu, v ktorom sa nachádzajú.
Rady, návody a postrehy
- Využite budapeštianske letisko na lety do exotiky, aj po Európe. Je lacnejšie ako to viedenské.
- Plavba Dunajom, akákoľvek dlhá, je nutnosť.
- Doprava na cestách je podobne ako v iných metropolách nočnou morou. Ak sa chcete vyhnúť častým zápcham, cestujte metrom a električkou.
- Keď cestujete, označte si lístok. Zistite ako sa to robí, predtým, než do niečoho nasadnete. Kontroly bývajú časté a s „čiernymi pasažiermi“ sa nehrajú. Ani ak sú to turisti.
- Pozor na cestách. Aj na prechode. Aj keď máte zelenú. Maďari jazdia ako blázni.
- Metro stanice sú útočiskom a „pracoviskom“ ľudí bez domova. Hlavne v neskorších hodinách to tam býva dosť zaujímavé. A to hovorím o staniciach v centre, nie v odľahlých častiach mesta.
- Využívajte len oficiálne taxíky.
- Zvýšte opatrnosť aj v reštauráciách, zahraniční turisti často platia premrštené ceny. Určite sa vyhnite miestam s jedálnymi lístkami bez cien a celkovo reštauráciám v centre a na Váci utca.
- Od ochutnania maďarských špecialít sa ale nedajte odradiť. Ideálnymi miestami na to sú napríklad trhy – . „Central market“, „Fény utcai Piac” , “Hunyadi téri piac”.
- Skočte aj do kaviarne a cukrárne na výbornú „dobošku“.
- Peniaze si vyberajte z bankomatov, alebo meňte v oficiálnych zmenárňach, aby sa vám nestalo, že prídete k falošným bankovkám.
- Nevynechajte židovskú štvrť. A to nie len kvôli množstvu trendy podnikov a hipster kaviarní, známych ako “ruin pubs”.
- Vstup do vyšších častí Rybárskej bašty sa neoplatí. Aj keď sú to len 3 €. Ak by ste tam veľmi chceli, od 15teho októbra do 15teho marca je zadarmo.
Výlety do okolia
- AquaWorld. Je najväčší krytý vodný park v strednej Európe.
- Tropikárium. V obrovskom akváriu na vlastné oči uvidíte obrovské žraloky, raje, aligátory a iné.
- Memento Park. Externé „múzeum“ obrovských komunistických sôch.
- Visegrád. Historické mestečko s citadelou a rímskou pevnosťou.
- Esztergom. Najväčší kostol v Maďarsku, v ktorom bol korunovaný kráľ Štefan I. Z jeho veže sa môžete pozrieť napríklad aj na Slovensko.
- Blatenské jazero. Známe aj ako Balatón je najväčšie jazero v strednej Európe.
- Zákruta Dunaja. Alebo aj „maďarské Wachau“. Malebné a rekreačné miesto na sever od hlavného mesta v zátočine Dunaja.
- Gödöllő. Bývalé letné sídlo Cisárovnej Sisi, ktorá milovala maďarskú prírodu.
- Szentendre. Skanzen ukazujúci typickú maďarskú dedinu. Aj so slovenským domčekom. Najkrajšia cesta tam vedie po Dunaji.
Užitočné odkazy
- Lonely Planet
- Oficiálne stránky mesta
- Tripadvisor
- Go to Hungary
- Tipy od miestnych
- Prehľad cien
- Do Budapešti so ŽSR
- Stránka medzinárodného letiska Ferenca Liszta