Umelecká metropola Florencia je jedným z najznámejších talianskych miest a každoročne priláka milióny turistov. Názov mesta pochádza z talianskeho florentina, čo v preklade znamená „kvitnúci“. Florencia bola založená v r. 59 pred n. l. na pravom brehu rieky Arno rímskymi vojakmi, ako rímska kolónia. Dôležitým obdobím pre rozvoj Florencie bolo 13. stor., kedy sa mesto stalo medzinárodným centrom obchodu a začal sa tu raziť zlatý florín. Od 14. až do 16. stor. bola Florencia považovaná za centrum politiky, ekonomiky a kultúry, čím sa stala najdôležitejším mestom Európy. V tomto období tu vládla rodina Mediciovcov, veľkých mecenášov umenia, čo sa premietlo do celkového štýlu mesta, ktorý dnes poznáme v podobe historických pamiatok, bazilík, palácov, umeleckých diel a mnohého iného. V dôsledku zániku rodu Mediciovcov sa mesto dostalo pod habsbursko-lotrinsku vládu a v r. 1861 bola Florencia pripojená k Taliansku. Mesto je pre svoje nevyčísliteľné bohatstvo umeleckých diel, pamiatok, sôch a pre svoje cenné stavby spájané s umením a architektúrou, a taktiež s menami ako Dante, Petrarca, Boccaccio, Botticelli, Michelangelo či Leonardo da Vinci. Historické centrum Florencie je od r.1982 zapísané do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO.

KEDY A AKO DO FOLRENCIE?

Na túto otázku jednoznačná odpoveď neexistuje. Mesto sa „hemží“ turistami od januára do decembra, za každého počasia. Osobne považujem za najlepší apríl prípadne máj, keďže sú to teplé mesiace (cca 20°C), ideálne na potulky mestom. Pokiaľ však hľadáte „tichšie obdobie“, odporúčam vám január alebo február, keďže mnohých odrádza práve chlad.

Nádherne zdobený gotický chrám s kupolou, historickým mestom a horami v pozadí
Bazlika Santa Maria del Fiore. Autor: Never House Licencia: CC

Vo Florencii sa nachádza medzinárodné letisko Peretola, vzdialené len 7 km od centra mesta. S autobusom sa z letiska do centra mesta dostanete približne za 30 minút. Cena jednosmerného letu z Viedne do Florencie sa pohybuje okolo 60-80 €. Ďalšou alternatívou je let z Budapešti, alebo z Prahy do neďalekej, taktiež známej Pise. Z nej sa do Florencie dostanete pomerne jednoducho. Priamo z letiska premáva pravidelná autobusová linka, ktorá má dve zastávky. Prvou je zastávka Santa Maria Novella priamo v centre Florencie z ktorej autobus pokračuje až na letisko Peterola. Cena jednosmerného lístku je približne 5€ a kúpiť si ho môžete napríklad na stránke Terravision. Pre dobrodružnejších cestovateľov je tu ďalšia možnosť – cesta vlakom. Môžete využiť priamy spoj z Viedne do Florencie. Cesta trvá približne 10 – 11 hodín a na stránke Raileurope kúpite momentálne lístok od 89€. Ak vás nezaujal vlak ani lietadlo, do Florencie sa môžete dopraviť aj autobusom. Aktuálna cena jednosmerných lístkov so spoločnosťou Studentagency z Bratislavy je 59€.

DOPRAVA V MESTE

Florencia je o dosť menšia ako by ste si možno mysleli. Pešo sa z jedného konca mesta na druhý dostanete aj za hodinu. Výhodou je, že sa mnoho pamiatok nachádza na blízko seba, preto nie je nutné jazdiť autobusmi. A povedzme si pravdu, pešo stále objavíte niečo viac. Ak by vás predsa len zmohla únava z dlhých prechádzok, doprava v meste ponúka viacero možností. Známe Hop-on Hop-off tours nájdete aj vo Florencii. Cena lístku sa pohybuje od 23€ do 33€ v závislosti od verzie prehliadky, ktorú si vyberiete. V rámci mesta môžete využiť aj ponuku Taxi služieb. Treba rátať s tým, že za každý kus batožiny si priplatíte 1 €. Ak by ste chceli využiť možnosti mestskej dopravy, ponúka viacero možností od 90-minútového lístka za 1,2€ až po týždňový lístok za 18€.

KUCHYŇA V HLAVNOM MESTE TOSKÁNSKA

Osvetlená nočná galéria s výhlľadom na Arnolfovu vežu Palazzo Viecchio.
Galleria degli Uffizi s výhľadom na Arnolfovu vežu. Autor: Ernest Licencia: CC

Skutočne originálnu kvalitnú toskánsku kuchyňu je možné nájsť v špičkových reštauráciách. Miestna kuchyňa je považovaná za umenie, avšak skutočne kvalitné jedlá sú častokrát predražené. Napriek tomu existujú miesta s výbornou atmosférou, ktoré sú cenovo dostupné. Nájdete ich okolo Santa Croce alebo Santo Spirito. Ceny za stravovanie sú vyššie než na Slovensku. Za raňajky v priemere zaplatíte asi 3€ a 5-25€ za obed či večeru. Neodmysliteľnou súčasťou talianskej kuchyne sú pizza, cestoviny, ryby a rôzne morské príšerky. Oblasť Florencie a Toskánska sa preslávila hlavne vínami a syrmi, ktoré sa určite oplatí ochutnať. Najlepšie ochutnávky vín nájdete aj v okolí Florencie. Medzi najvyhľadávanejšie vinárne patria Antinori Chianti Classico, Castello di Ama, Castello di Nipozzano, Capezzana, Salcheto a iné. Spomenuté vinárne sa nachádzajú v blízkosti Florencie, avšak v Toskánsku, ako vinárskej oblasti, nájdete vinárne takmer na každom meste.

KAM ZA NÁKUPMI

Veľká zdobená kruhová fontána s palácom v pozadí.
Pittiho palác s fontánou del Carciofo Autor: Avital Pinnick Licencia: CC

Florentský Oxford Street tvorí zlatý trojuholník v centre mesta na uliciach Via de‘ Tornabuon, Via della Vigna Nuova a Via Strozzi. Nájdete tu veľké značky ako Gucci, Armani, Ferragamo alebo Mila Schön, sídliace v starých palácoch alebo moderných minimalistických butikoch. Ak vás naopak láka atmosféra veľkého, hlučného a farebného trhoviska, určite navštívte trhovisko San Lorenzo. Starožitnosti nájdete na Via Maggio a v ostatným uličkách štvrti Oltrarno. Množstvo obchodov nájdete aj na Via Cerretani, Via Roma, Piazza della Repubblica, Ponte Vecchio, Via Guicciardini, Via della Terme, Borgo Santissimi Apostoli a Borgo San Jacopo.

KDE ZLOŽIŤ KOSTI DO NOVÉHO DŇA

Ubytovanie v meste je predražené a kvalita služieb často nedosahuje kvalitu porovnateľnú s inými talianskymi mestami. Pri hoteloch platí pravidlo – čím ďalej od centra bývate, tým za svoje peniaze dostanete vyššiu kvalitu. Príjemné miesta s domáckou atmosférou sú západne od centra mesta, na južnom brehu rieky Arno, ktorá mesto rozdeľuje na dve časti. Jednou z možností ako ušetriť je ubytovanie mimo Florencie, v blízkych mestách.

Pre nenáročnejších cestovateľov budú zaujímavé hostely, sídliace hlavne v historickom centre mesta. Cenovo sú najvýhodnejšie, cca 25€/noc za spoločnú izbu. Ak však zatúžite po súkromnej izbe, priplatíte si. Ceny sa pohybujú v rozmedzí 45-70€. Hotely a apartmány sú ešte drahšie.

ČO PONÚKA FLORENCIA

Florencia je mestom umenia a architektúry, o čom svedčí aj počet historických pamiatok a múzeí v meste. Keďže len samotných múzeí sa vo Florencií nachádza niekoľko desiatok, uvádzam len zopár najznámejších a najnavštevovanejších.

Nádherné historické centrum Florencie ako na dlani s kopcami v pozadí.
Florencia z Piazzale Michelangelo. Autor: Shane Lin Licencia: CC

Vstupné do múzeí sa zvyčajne pohybuje okolo 5-8€, niektoré pamiatky sú dokonca zdarma. Jedinečnú možnosť ponúka Firenze Card, mestská karta pre turistov platná 72 hodín za 72€. Táto karta slúži ako vstupenka do 72 múzeí po celom meste. Dôležité je poznamenať, že jedno múzeum môžete s touto kartou navštíviť len raz.

Galleria degli Uffizi je jednou z najznámejších galérií sveta. Ukrýva významnú a cennú zbierku výtvarného umenia. Nachádzajú sa tu najlepšie diela európskeho výtvarného umenia od antického Ríma až po Barok. Galéria Uffizi uchováva aj umeleckú zbierku rodu Mediciovcov, ktorú rodina darovala mestu v r. 1737. Medzi slávnymi autormi, ktorých diela sú v tejto galérii vystavené, sú Giotto, Beato Angelico, Masaccio, Piero della Francesca, Sandro Botticelli, Leonardo da Vinci, Lucas Cranach, Albrecht Dürer, Michelangelo Buonarroti, Raffaelo Sanzio, Tizian, Paolo Veronese, Peter Paul Rubens, Caravaggio, Rembrandt a iní. Pokiaľ nechcete stráviť niekoľko hodín státím v rade, čakaním na vstupenku, určite si ju kúpte dopredu cez internet, ušetríte na vstupnom aj na čase.

Pohľad z mosta ponad rieku Arno pri západe slnka na historické mosty Florencie s najznámejším Ponte Viecchio v pozadí.
Pohľad z Ponte alla Carraia na rieku Arno s Ponte Viecchio v pozadí. Autor: Franciop Licencia: CC

Santa Maria del Fiore, nazývaná aj Florentský dóm, patrí medzi symboly mesta a najznámejšie stavby sveta. Obrovská katedrála je štvrtým najväčším chrámom na svete. S dĺžkou 153 metrov, šírkou 38 metrov a výškou 90 metrov pojme vyše 25 000 veriacich. Exteriér je zdobený mramorovými panelmi, na ktorých sa strieda zelená a ružová farba, obklopené bielym obložením. Katedrálový komplex, ktorý sa nachádza na Piazza del Duomo tvoria aj Krstiteľnica a Giottova Campanila. Kupola chrámu je najväčšou tehlovou kupolou na svete. Najnovšou časťou chrámu je hlavná fasáda, ktorá bola vytvorená v roku 1887 v neo-gotickom štýle.

Ponte Vecchio je stredoveký a zároveň najstarší florentský most cez rieku Arno. Nepretržite od jeho vybudovania až dodnes je most obklopený obchodmi. V minulosti tu predávali mäsiari, dnes sú tu obchody so suvenírmi, šperkmi a umením. Až Ferdinand I. zakázal predaj zeleniny, mäsa a rýb a uprednostnil zlatníctva a obchody so šperkmi, čím mostu dodal prestíž. Ďalšou zaujímavosťou mosta je Vasariov koridor, ktorý si dal v roku 1565 postaviť Cosimo I. Medicejský. Vládca potreboval prepojiť svoje dva paláce na opačných brehoch rieky, Palazzo Vecchio a Palazzo Pitti. Architekt Vasario tak postavil priechod nad obchodíkmi v starom moste a spojil most s galériou Uffizi.

Palazzo Vecchio je stredoveký opevnený palác v centre Florencie na Piazza della Signoria, kde už po celé stáročia sídli správa mesta. Námestie viac ako 700 rokov slúži ako centrum diania v meste. Pevná rustikovaná stavba paláca je korunovaná vysokým cimburím, parapetným chodníkom so strieľňami. Arnolfova veža vysoká 94m vyrástla v roku 1310, je najvyššou stavbou v meste a vyčnieva nad okolité stavby ako viditeľný orientačný bod, nech sa nachádzate kdekoľvek. Vnútri nájdete veľkú sálu zo 16. storočia, postavenú pre všeobecné ľudové zhromaždenia. Dnes palác slúži ako radnica mesta.

Do oranžova vysvietený Palazzo Viecchio počas noci s historickou Florenciou v pozadí.
Palazzo Viecchhio Autor: Mariano Mantel Licencia: CC

Palazzo Pitti bol postavený pre bankára Lucu Pittiho, ktorý jeho návrh objednal u Fillippa Brunelleschiho. Podmienkou bolo, aby okná boli veľké minimálne ako portál paláca Medici Riccardi. Stavba začala v roku 1457. Pôvodná budova bola trojposchodová so siedmimi oknami na prvom a druhom poschodí. Po bankrote Pittiho dedičov palác kúpila rodina Mediciovcov, ktorej hlavným sídlom sa stal v roku 1550. Budova paláca bola rozšírená o ďalšie krídla v 17. a 18. stor. Do 19. storočia tu sídlili rodiny Mediciovcov a Lotrinských. Potom sa stal palác sídlom členov kráľovskej rodiny. V súčasnosti je sídlom niekoľkých múzeí, ako napr. Galéria Palatine, Kráľovské apartmány, Museo degli Argenti, Galleria d´Arte Moderna, Múzeum Striebra či Múzeum Porcelánu.

Basilica di Santa Croce je najväčší františkánsky kostol na svete. Navrhol ju Arnolfo di Cambio v roku 1295, avšak celá stavba bola dokončená až na sklonku 14. storočia. Fasády a zvonica sú dostavby z 19. storočia. Bazilika je komplexom viacerých architektonických skvostov (zvonica, kostol, námestie atď.). Sú tu pochovaní Machiavelli, Michelangelo, Vasari, Ghiberti, Galilei a ďalšie významné osobnosti. Na rozdiel od ostatných umelcov a architektov Nicolo Matas, ktorý vytvoril neogotickú mramorovú fasádu, nemohol byť pochovaný v bazilike kvôli židovskému pôvodu. Bazilika ukrýva skvelé diela Benedetta da Maiano, Agnola Daddy, Giovanni da Milano, Donatella a vynikajúci cyklus fresiek od Giotta. Tiež diela od Michelangela, Niccola Machiavelli, Uga Foscolo a Gioacchina Rossini, pri pomníkoch Vittoria Alfieri a Antonia Canova.

Bohato zdobene priečelie gotického kostola s vežou po pravej strane.
Priečelie a veža kostola Santa Maria Novella. Autor: Todd Licencia: CC

Santa Maria Novella je majstrovský gotický kostol postavený dominikánskymi architektmi v roku 1278. Fasáda bola prestavaná v 14. storočí L. B. Albertim. Interiér je vzletný, graciózny a harmonický. Je ozdobený skvelými dielami Nina Pisano, Narda di Cione, Rossellino, Desiderio da Settignano a Ghiberti, Giambologna Filippini Lippi. V ľavej časti kostola sa nachádza aj Múzeum Santa Maria Novella.

Museo nazionale del Bargello, bývalé kasárne a väzenie, dnes známe ako múzeum umenia. Múzeum sa pýši dielami od Michelangela, Donatella či Celliniho. Bargello je domovom aj pre zbierky keramiky, textílií, striebra, slonoviny, starých mincí a mnohého iného.

Galleria dell’Accademia je, ako už tradične, múzeom umenia. Nájdete v nej originál známej sochy Dávida od Michelangela. Nachádza sa tu však aj umelecká zbierka od umelcov ako Botticelli, Ghirlandaio, Pontormo, Andrea del Sarto a Allori. Súčasťou múzea je aj Múzeum hudobných nástrojov.

Dominantami námestia Piazza della Signoria sú palác Vecchio a Loggia dei Lanzi. Pred palácom Vecchio sú umiestnené kópie mnohých sôch, medzi nimi aj symbol mesta, socha Dávida. Na námestí, kde sa stretáva viacero ciest nájdete tiež Neptúnovú fontánu, či sochu Cosima I.

AK BY VÁS ZVEDAVOSŤ NEOPUSTILA

Letecký pohľad na vinárstvo uprostred klasickej toskánskej scenérie s viničom a zelenými stromami
Pohľad na Castelo di Ama južne od Florencie. Autor: Arturo Pallanti Licencia: CC

Ak by ste stále nemali dosť, Piazzale Michelangelo, Basilica San Miniato al Monte, Giottova zvonica, záhrady Boboli, Loggia dei Lanzi ponúkajú skvelé umelecké zážitky. Pokiaľ sa neviete rozhodnúť, máte možnosť vybrať si z rôznych „Florence tours“, ktoré vás prevedú najzaujímavejšími kútmi, prípadne podľa tematiky, rôznymi miestami vo Florencii. Jednou z Florence tours je aj Inferno tour. Tá učaruje hlavne fanúšikom Dana Browna a jeho Inferna. Celá potulka sa nesie v duchu príbehu a máte pocit, že kráčate po boku Roberta Langdona. Ceny takýchto potuliek sa pohybujú okolo 35€.

Nemožno zabudnúť ani na okolie Florencie. Celé Toskánsko ukrýva množstvo pokladov. Mnohé neďaleké mestá sú zapísané v zozname UNESCO. Patria sem Pisa, Siena, San Gimignano, Lucca a iné. V letných mesiacoch môžete zájsť aj na pláž. Na západe Toskánska sa nachádzajú známe destinácie na pobreží, ako Lido di Camaiore, Marina di Pietrasanta, Mazzanta, San Vincenzo, ostrov Elba, Livorno, či Vada. Pre deti je zase nezabudnuteľným zážitkom návšteva Pinocchio Parku v meste Collodi. Toskánsko je región ako stvorený pre turistov. Každý si tu príde na svoje, stačí si vybrať.

Užitočné odkazy

 

Diskusia