Lisabon – hlavné mesto Portugalska a jedno z najmenších hlavných miest Európy. Leží neďaleko brehov Atlantického oceánu na delte rieky Tejo, najdlhšej rieky Pyrenejského polostrova. Kedysi mesto námorných objaviteľov je plné histórie a nádherných pamiatok popretkávaných nekonečnými odkazmi na moreplavecké úspechy. Starobylé ulice kontrastujú s modernými stavbami a medzinárodnou kuchyňou multikultúrneho mesta, rozprestierajúceho sa na siedmych pahorkoch. Napriek tomu všetkému sa Lisabonu hovorí aj Popoluška Európy. Nepoznám veľa ľudí, pre ktorých je nedocenené mesto na „zozname“. Mnohých tam rovnako, ako mňa, zaviala náhoda. No nemôžem povedať, že by sa mi nepáčilo.

CIEĽ, ČI PRESTUPNÁ STANICA (Ako do Lisabonu)

Nočný pohľad na Lisabon s množstvom svetiel a s mostom v pozadí.
Pohľad z Miradouro da Senhora do Monte na nočný Lisabon v pozadí s Ponte 25 de Abril. Autor: Brad Hammonds Licencia: CC

Lisabon je dosiahnuteľný vlakom, loďou aj autom. Závisí, odkiaľ prichádzate. Vlaky sem premávajú z Madridu alebo Paríža. Relatívne dobre udržiavané cesty sem logicky vedú len zo Španielska. Lisabon je ale letecky výborne prepojený s väčšinou hlavných európskych miest. Hoci som spomínala, že Lisabon nie je taký populárny, ceny leteniek tomu nenasvedčujú. Býva veľmi málo akcií a tak sa do atraktívnejšieho Londýna dostanete za 50 €, do Lisabonu za 150 €.

Je veľa priamych letov, ale prečo sa cestou aj niekde zastaviť. Kamarátka dala cestou Paríž, ja som prestupovala v Mníchove. No vtedy som ešte nemala rozum a hľadala čo najkratší prestup.

Podobne ako Amsterdam, ani Lisabon nemusí byť vašou cieľovou destináciou. Ako je to možné ? Však nemá vôbec centrálnu polohu a napríklad do takej Ázie by to bolo poriadnou okľukou. To je pravda, ale z letiska Portela sa dostanete do zaujímavých portugalských destinácií (Azory, ostrov Madeira) za ešte zaujímavejšie ceny. Na druhý menovaný ostrov som práve cez Lisabon letela. Keďže som mesto už predtým navštívila, stavila som na najkratší a najlacnejší nočný transfer. Ale za pár eur navyše boli k dispozícii aj 10hodinkovky počas dňa.

V ZIME ZA SLNKOM (Kedy do Lisabonu)

Hurá, ideme sa cez Vianoce opaľovať. No nie. Lisabon nie je celkom plážovou metropolou, hoci niekoľko pláží nájdete v jeho blízkom okolí. Okrem toho, v zime by ste na pláži asi primrzli (v ľadovom mori určite). Portugalsko totiž nie je exotika, kde je v zime 30 stupňov v tieni. Ale počasie je tam na rozdiel od našich končín pomerne príjemné. Myslím, že 8-15 stupňov s občasnými zrážkami je stále lepšie ako -10. Ja som bola v marci. To bolo tak do 20. Pre domácich na zimnú bundu, pre nás, Stredoeurópanov, akurát na surf. Povyzliekali sme kabáty, zhodili šále a hrali sa na leto na ofučanej pláži. Voda bola, samozrejme, úplne ľadová. No surfovať sme museli, hlavne pre mňa to bola zatiaľ jediná príležitosť. Zo 10 krát som spadla a nakoniec dostala doskou po hlave. No za ten zápal priedušiek to stálo.

ŽLTOU ELEKTRIČKOU PO HISTORICKÝCH ULIČKÁCH (Doprava v meste)

Svietiaca žltá nočná električka pomaľovaná grafitmi
Lisabonská električka Autor: Michael Levine – Clark Licencia: CC

Lisabonské letisko nie je z tých najväčších v Európe, ale je jedným z mála tých, ktoré sú priamo v meste. Od centra, s ktorým je výborne prepojené, ho delí 18 km. Verejná doprava premáva pravidelne, čo robí z Lisabonu mesto, kde sa nemusíte spoliehať na predražený Shuttle bus. No a čo v noci ? Ja som odlietla okolo 5tej-6tej ráno. Využila som nočnú dopravu, ktorá premáva každú hodinu a spája aj mesto s letiskom. Síce som z centra šla snáď vyše hodinu sama so šoférom, ale na letisko som sa dostala.

Dopravný systém v Lisabone patrí medzi najpoužívanejšie a najlacnejšie medzi európskymi metropolami. Lisabon je však natoľko zaujímavé mesto, že lepšie urobíte ak sa vydáte na prechádzku. Hovorí sa, že mesto je celkom schodné. Áno, aj nie. Samotné centrum a Bairro Alto, kde som bývala sa dá, atrakcie sú blízko. Ale predstavte si prechádzku do Belému (17 km) alebo do Alfamy (11 km). Takže to asi nie. Keď vás zmôže kopcovité mesto, naskočte na električku. Električka, tá žltá, je niečo ako symbol mesta. Z jej trás zostalo už len 5. Postupne ich začalo vytláčať metro, ktoré sa ale našťastie nedostane všade. „Historické“ električky prekonávajú neuveriteľné stúpania, rútia sa hore a dolu strmými uličkami. Uličkami na niektorých miestach tak úzkymi, že idete tak blízko stien budov, že by ste mohli stláčať zvončeky lisabonských bytov. Najlepšia je tá s číslom 28. Prechádza tými najkrajšími časťami mesta a ponúka vyhliadkovú jazdu skoro zadarmo. Atraktívnym dopravným prostriedkom sú aj lanovky, trajekty cez rieku Tejo, ponúkajúce úžasné výhľady, a výťahy. Najznámejší je Elevador de Santa Justa, spojnica medzi časťou mesta Baixa a časťou Bairro Alto, kam vás vyvezú dve drevené kabínky.

PÝCHA MESTA MOREPLAVCOV

Historická veža zo 16. storočia na brechoch Lisabonu pri západe slnka, ktorá v minulsti tvorila súčasť obranného systému mesta.
Torre de Belém (Veža Sv. Vincenta). Autor: Paulo Valdivieso Licencia: CC

Belém. Kedysi samostatné mesto. Prístav, odkiaľ vyplávali lode Vasco de Gamy či Bartolemea Diaza objavovať a dobýjať svet. Niekde tam stojí Pamätník objaviteľov, „Padrao des Descobrimentos“, ktorý pripomína éru týchto slávnych portugalských moreplavcov. Pred ním sa vyníma krásna mozaiková dlažba, zobrazujúca mapu sveta s vyznačenými cestami a veterná ružica, dar od Juhoafrickej republiky. Dnes je Belém štvrťou mesta v západnej časti Lisabonu, v ktorej je najviac manuelských pamiatok. Skutočnými skvostami tejto časti sú ale dve pamiatky, zapísané aj na zozname Svetového dedičstva UNESCO. Obe sú späté z moreplavcami.

Perla goticko–renesančného manuelského štýlu, jeden z najkrajších a najvýznamnejších katolíckych kláštorov, Kláštor Jerónimos, bol založený Manuelom I. Portugalským. Dal ho postaviť ako prejav vďačnosti národnému hrdinovi Vasco da Gama, ktorý oboplávaním Afriky otvoril prístup do Ázie a z Portugalska urobil koloniálnu veľmoc. Preto sa ani nečudujeme, že kláštor okrem hrobiek kráľov (napríklad Manuela I. a jeho manželky Márie Aragonskej) ukrýva aj náhrobok Vasca da Gamu. A navyše v ňom sídli aj múzeum moreplavby.

Nádherne zdobený interér kláštor svätého Jeronýma v Lisabone kde je pochovany aj Vasco de Gama
Kláštor Sv. Jeronýma. Autor: Erzio Armando Licencia: CC

Neďaleko kláštora, na rieke Tejo, stojí symbol mesta – Torre de Belém. Stavba, ktorá je zmesou maurských a manuelských prvkov, bola súčasťou obranného systému v ústí rieky Tejo. A aj majákom pre moreplavcov Vtedy ešte stála na malom ostrove, ktorý je dnes spojený s pevninou. Veža je prístupná aj z vnútra, odkiaľ ponúka najväčší zážitok – výhľad na okolitú krajinu – napríklad na promenádu pri rieke s lanovkou.

Ešte máte energiu ? Na druhej strane rieky, za Mostom 25. apríla, ktorý sa podobná mostu v San Franciscu, stojí obrovská zmenšenina sochy Ježiša Krista z Rio de Janeira.

Už nie ? Poseďte si v Pasteis de Belém, originálnej cukrárni ponúkajúcej jednoduché koláčiky s krémovou plnkou s rovnakým názvom.

KDE BIJE SRDCE MESTA LISABON?

Praca de Comércio je najkrajšou časťou centra mesta. Pred pár storočiami toto námestie spolu s celým stredom Lisabonu zničilo strašné zemetrasenie. Ulice samozrejme znovu vybodovali, tentoraz v lineárnom klasicistickom štýle. V centre námestia stojí socha jazdca, kráľa Juraja I., ktorý bol inaugurovaný práve v roku, kedy sa tragická udalosť odohrala. Vďaka tomu, ako bolo centrum rekonštruované, je prakticky nemožné sa tam stratiť. Všetky cesty vás totiž nejakým spôsobom dovedú na Praca de Comércio. Ja som si zvolia tú od námestia Restauradores, cez Rossio až cez bulvár Rua Augusta, kde je milión rôznych predajcov so suvenírmi Cestou som prešla popod nádherný Víťazný oblúk.

Z námestia Restauradores dá ísť aj iným smerom. Asi 250 m (do kopca) je námestie Largo do Carmo v štvrti Bairro Alto. Tam niekde sú ruiny karmelitánskeho kláštora Convento do Carmo. Kláštor sa týči nad námestím Rossio. Naproti nemu je kopec s hradom Svätého Juraja. Kláštor kedysi býval jedným z hlavných v Lisabone a hoci skončil po zemetrasení v troskách, a nikdy nebol zrekonštruovaný, je stále jedným z najvyhľadávanejších miest mesta.

Množstvo farebných domov v historickej štvrti Lisabonu stúpajúcich ku kláštoru svätého Vicenta de Fora
Alfama s kostolom a kláštorom Sao Vicente de Fora. Autor: We love Lisbon Licencia: CC

V tejto časti je aj Miradouro de Sao Pedro de Alcantara. Nevynechajte ani Miradouro de Santa Luzia, jednu z najkrajších vyhliadok Lisabonu, odkiaľ uvidíte strechy Alfamy aj rieku Tejo.

Slovo „Miradouro“ by ste si mali pri návšteve Lisabonu určite zapamätať. Znamená niečo ako vyhliadka a meste je ich toľko, že ani neviete, kde na nejakú narazíte. Sú súčasťou miestnej kultúry. Portugalci totiž veľmi radi relaxujú vonku. Je jedno, či vo dne alebo v noci. Naplnia piknikový kôš a idú do parku. Alebo na vyhliadku posedieť s fľaškou dobrého tradičného vína.

Posedieť radi chodia aj do hradného parku hradu Sv. Juraja. Opevnená citadela dobytá počas križiackych výprav sa týči na jednom z pahorkov. Uvidíte ho takmer zo všetkých kútov mesta. Pár veží a kamenných pozostatkov pripomína dávne a slávne časy. Dnes je skôr oázou pokoja a miestom s najkrajším výhľadom. Odporúčam hlavne podvečer, na sledovanie západu slnka.

ZÁBAVKY TEMPERAMENTNÝCH PORTUGALCOV

Bronzová socha krála na koni postavena na veľkom bielom podstavci
Socha krála Jozefa I. na Praça do Comércio. Autor: John Cook. Licencia: CC

Festivaly (Carnaval, Festas dos Santos Populares, Festival dos Oceanos, trhy (feiras), púte, skoro náboženský vzťah k futbalu, živelná umelecká scéna. Dá sa povedať, že Lisabon oslavuje stále. A okrem toho je tu Bairro Alto. Centrum nočného života plné starých tavern, trendy barov, koncertných siení a reštaurácií. Ako som spomínala, patrí k portugalskej kultúre zabávať sa vonku, preto je na uliciach Bairro Alto často viac ako 50 000 ľudí. Mladých aj starých, chodiacich z baru do baru alebo proste zabávajúcich sa. Niet divu, že je Bairro Alto v večerných hodinách neprehliadnuteľné.

Iný typ zábavy ponúka Alfama, najstaršia štvrť mesta, s krivolakými uličkami a domami stojacimi tesne vedľa seba. Počas panovania Arabov bola najdôležitejšou časťou mesta a dodnes si zachovala unikátnu atmosféru. V jej starobylých úzkych uličkách sa schovávajú tradičné lisabonské reštaurácie. Sú miestom, kde si môžete vypočuť lyrickú hudbu, Fado, typickú hudbu Lisabonu.

———— Galéria ———–

Rady, návody a postrehy

 • Bairro Alto je fajn miestom na hľadanie ubytovania hlavne z hľadiska polohy. Skúste ale hľadať mimo „párty“ ulíc. Alebo v Alfame.
 • V Lisabone býva celoročne pomerne teplo, preto je ústredné kúrenie skôr zriedkavosťou. V zime hľadajte radšej ubytovanie, ktoré ho má. Ohrievače, ktoré bývajú k dispozícii majú totiž neskutočnú spotrebu energie.
 • Lisabon sa môže pýšiť niekoľkými zaujímavými múzeami. Napríklad múzeum obkladačiek alebo fada. Navštívte ich spolu s inými atrakciami zadarmo v nedeľu a vo sviatok do druhej poobede.
 • Domáci sú veľmi srdeční a radi sa turistom prihovárajú. Ak sa vám však prihovoria ponúkajúc drogy, ignorujte ich. Polícia ich ignoruje tiež. Predaj falošných drog vraj nie je ilegálny.
 • Vreckári sú v Lisabone všade. Pozor na veci si musíte dávať nie len v dopravných prostriedkoch, ale aj v reštauráciách. Vonkajšie terasy sa totiž často stávajú terčom pouličných predavačov, či hudobníkov.
 • Terčom kriminálnych živlov býva aj električka 28. Striehnu tu vreckári. Vy striehnite, do ktorej nasadnete. Niektoré sú so sprievodcami a lístok nestojí 2 € ale 15.
 • Pozor aj na Fado reštaurácie, hlavne v Alfame. To, čo prezentujú ako Fado nemá často s tradičnou portugalskou hudbou nič spoločné. Akurát vám to dobre prevetrá peňaženku. Pozrite si miestne noviny alebo sa popýtajte, aby ste zistili, do ktorých miest sa oplatí ísť.
 • Portugalci radi jedia mimo domu (tentoraz myslím v reštauráciách), preto si hlavne cez víkend stôl radšej rezervujte.
 • V Lisabone (a všeobecne v južnej Európe sa všetko deje neskoro). Večerajú od 9tej, za zábavou do barov vyrážajú okolo 11tej a na diskotéku sa neoplatí ísť pred 1-2. Aspoň nemusíte cestou z podniku riešiť nočák a odveziete sa prvým ranným metrom.
 • Pozor na cestách, Lisabon má vysokú nehodovosť. Vodiči občas ignorujú aj červenú na semaforoch.
 • Ak ste futbalovým fanúšikom, cez Lisabon vedie cesta k európskym veľkoklubom. Miestne kluby sú totiž každoročne súčasťou pohárovej Európy a lístky nie sú na rozdiel od jej zvyšku také drahé.

Výlety do okolia

 • Sintra. Bývalé letné sídlo portugalskej šľachty s romantickým hradom Pena, ukrytým v oblakoch
 • Mys Cabo da Roca. Najzápadnejší cíp kontinentálnej Európy, koniec sveta za ktorým sme v 15. storočí už nič nepredpokladali
 • Óbidos. Mestečko s bielymi domčekmi obklopené stredovekými hradbami. V jeho blízkosti sa nachádza svätyňa Santuário do Senhor da Pedra.
 • Palmela. Mesto s impozantným hradom so starým kláštorom Santiago za hradbami.
 • Queluz. Letné sídlo kráľovskej rodiny z 18. storočia s významnou zbierku nábytku, malieb a dekoratívneho umenia, obklopený nádhernými záhradami s jazierkami a sochami.
 • Cascais. Obľúbené letovisko s nádhernou plážou Guincho, rajom pre milovníkov surfovania či windsurfingu. Miesto s množstvom reštaurácii, barov, diskoték i významných pamiatok.
 • Estoril. Dôležité stredisko so svetovo známou plážou. Mestu nechýba kozmopolitná atmosféra a bohatý nočný život. Neďaleko je aj autodróm, kde sa kedysi jazdila F1.
 • Setúbal. Významný prístav v ústí rieky Sado so zátokou obývanou delfínmi.

Užitočné odkazy

Diskusia