Na juhovýchode Anglicka, leží jeho hlavné a najväčšie mesto Londýn. Mesto, ktorým preteká rieka Temža je spoločne s mestami New York, Tokio a Paríž označované ako jedno zo 4 najdôležitejších miest na svete. Historický aj moderný Londýn, ktorý tvoria dve „mestá“, Londýn a Westminster, patrí k najkrajším, ale tiež najturistickejším a najdrahším mestám sveta. Láka ako magnet. Na svoje až neskutočné historické pamiatky, atrakcie a atmosféru. Snáď ani za život by ste ich všetky nevyskúšali, takže je na čase začať.

LONDÝN – MESTO NEKONEČNÝCH MOŽNOSTÍ
(Ako sa dostať do Londýna)

Nehovorím teraz len o pamiatkach či možnostiach zábavy. Aj možností, ako sa do mesta dostať je dostatok. Loďou, autom, lietadlom. Najviac ľudí prichádza do Londýna cez jedno zo 4 hlavných letísk. Gatwick, Luton a Stansted sú kráľovstvami nízkonákladových spoločností a preto sú aj od mesta ďalej. Aj v tomto období sa vo veľkom pretekajú, kto zrazí cenu nižšie a tak sa vám ľahko môže podariť, že sa do anglickej metropoly dostanete aj za 20 €.

Napriek nízkym cenám rýchlej leteckej dopravy, ma súhry okolností vždy doviedli k tomu, že som do Londýna zatiaľ cestovala len autobusom. Využila som služby spoločnosti Student Agency. Predsa len, keď už autobus, tak pohodlný, za výhodnú cenu a taký, ktorý ma dopraví priamo na Victoria Station.

Nočný pohľad od fontány s dievčaťom a delfínom na vysvietený most Towerbridge v pozadí s najvyššou budovou EÚ The Sard prezývanú aj črep.
Výhľad od fontány – Dievča s delfínom na Tower bridge a najvyššiu budovu EÚ – The Shard. Autor: Raphaël Chekroun Licencia: CC

Letisko teda otestované nemám žiadne, za to som vyskúšala obe možnosti presunu cez kanál Le Manche. Cestovala som trajektom aj vlakom. Trajektom je to jednoznačne krajšie. Ak idete cez deň, užijete si krásny výhľad. Ak ráno, ako ja, ešte krajší východ slnka.

Podzemný vlak je síce rýchlejší, ale celú cestu ste zatvorený v takej tmavej kapsli. Otázka je, či vymeniť rýchlosť „len za“ výhľad. Aj na nalodenie sa totiž dosť dlho čaká. A „vďaka“ hraničným kontrolám sa vášmu autobusu môže stať, že to cestou do Británie nestihnete ani za tri hodiny. Pasovou kontrolou musí prejsť každý a občas sa stane, že nejaký ten autobus kompletne vyhádžu a batožinu nechajú oscanovať. Našťastie, „nejaký ten“ bol vždy akurát ten pred nami.

Do Londýna sa dá dopraviť aj z iných britských miest. Rozhodovanie sa medzi vlakom a autobusom je ako Sofiina voľba. Autobusy sú výrazne lacnejšie, ale za cenu slušnej zápchy, ktoré patria k Londýnu už skoro ako Big Ben. Vo vlaku síce zápcha nehrozí. No hrozí vám infarkt, keď uvidíte tie ceny.

MESTO, KDE SEZÓNA NEKONČÍ (Kedy do Londýna)

Mesto snáď nikdy nespí, nikdy nie je mimo sezóny. Neslávne slávne britské počasie zdá sa turistov, ktorí sa do mesta v húfoch valia v každom ročnom období, neodrádza. Dodnes mám v pamäti dlhočizný rad pred múzeom Madame Tussaud´s. Od čakania na otvorenie slávneho sveta voskových figurín ľudí neodradilo ani novembrové počasie a besný dážď. Zábavné bolo aj pozorovať uzimených turistov na lodi na Temži, ktorým odfukovalo nie len klobúky, ale aj manželky.

Pohľad na jazero v St.James parku v Londýne s množstvom zelene budovami a londýnskym okom v pozadí.
Výhľad z Blue Bridge na jazierko St.James’s parku Autor: Colin Licencia: CC

No a keď je toľko ľudí v zime, predstavte si čo to asi bude v lete. Vtedy je síce najnižšia šanca, že bude pršať a určite ju využite, keď vás lákajú vonkajšie atrakcie, ale najvyššia, že bude všetko preplnené. Tým najpopulárnejším atrakciám je najlepšie sa vyhnúť. Alebo investovať do „London Pasu“. Úspora je minimálna, ale keď uvidíte tie rady, pochopíte.

Odporúčam tiež zistiť, kedy sa v meste na verejnosti ukazuje kráľovská rodina. Niektoré sviatky a pamätné dni, ako napríklad Dni veteránov, by sa bez ich prítomnosti nezaobišli. Sú úžasným zážitkom aj utrpením zároveň. Všade sa zhromažďujú mraky ľudí, čakajúcich, že sa na nich kráľovná usmeje. Hoci, treba povedať, že Londýnčania si takéto podujatia vedia krásne zorganizovať a nevzniká väčší dopravný chaos ako obyčajne.

Plno býva aj cez zimné sviatky, no pod hrozbou terorizmu sa západoeurópske veľkomestá málinko vyprázdnili a oslavy nového roka na rušnom námestí už tak nelákajú.

NA BICYKLI AJ PO VODE (Doprava po Londýne)

Niektorí hovoria, že v Londýne je všetko blízko. No pri takom veľkom meste je „blízko“ veľmi relatívny pojem. Veľa hlavných pamiatok je v centre, ktoré označujú ako prejditeľné. Len či sa každému chce toľko chodiť. A ak chcete vidieť vzdialenejšie zaujímavosti, tú dopravu budete proste musieť využiť. Najrýchlejšie je presúvať sa metrom. Funguje fantasticky a premáva takmer všade. Dopĺňajú ho električky, autobusy a nočná doprava. Autobusy boli pre mňa rovnako, ako v iných veľkomestách, tabu. Niežeby som netúžila aspoň raz sa povoziť červeným dvojposchodovým autobusom, no neznášam trčať v zápchach.

More červených kreramických vlčích makov lejúcich sa z historickej Tower of London do priekopy okolo stavby
Vlčie maky lejúce sa z Tower of London pri príležitosti stého výročia začiatku prvej svetovej vojny. Autor:Michael Brace Licencia: CC

Ak chcete využívať výhody londýnskej dopravy, najlepšie je využívať ich s Oyster kartou. Je to elektronická karta, ktorá ponúka najvýhodnejší variant pre cestovanie hromadnou dopravou. Vybavíte si ju na staniciach metra, letiskách a aj cez internet. Má neobmedzenú platnosť, takže si ju pokojne zoberte domov a využite pri svojej ďalšej návšteve. S kartou získate aj zľavy na plavbu po Temži alebo Emirates AirLine lanovku cez Temžu. Práve plavba po Temži ma oslovila najviac, aj keď ja som ju nemala v rámci zľavy Oyster karty, ale v London pase. Je to krásny spôsob, ako vidieť Londýn z úplne inej perspektívy a stať sa jedným z uzimených turistov. Rozhodla som sa plaviť až po Greenwich. Aj keď to trvalo dlhšie, určite to stálo za to.

Vo veľkom som využívala aj bicykel cez „Cycle Hire“. Po celom Londýne sú „parkovacie stanice“. Stačí mať platobnú kartu, zaplatiť poplatok a ak bicykel do 30 minút vrátite, nič iné už neplatíte. A hneď si môžete zobrať druhý a „reštartovať“ časový limit. Staníc je dosť, nemusíte sa báť, že by ste medzi nimi lietali ako medzi stanicami orientačného behu. Aj keď, ak sa rozhodnete pre bicykel v chladnejšom období, môže byť problém nájsť prázdne miesto na parkovanie.

TAM KDE VÁM VEVERIČKY „ZOBÚ Z RUKY“

Parky sú neoddeliteľnou súčasťou Londýna a miestnej kultúry. Sú oázami zelene skrášľujúce rušné ulice. Domáci tu snáď trávia väčšinu svojho života. Chodia sa sem učiť, aj relaxovať. Ako „telocvičňu“ ich využívajú nie len bežci a cyklisti, ale stretnete tu aj skupinky trénujúce bojové umenia. Všetky parky majú niečo spoločné – rozsiahlu zeleň, nádherné upravene záhrady a nejakú tú vodnú plochu, či už je to jazierko s kačicami alebo rieka tečúca priamo parkom. A veveričky. Tie sú úplne všade. Nehanbia sa prísť si po pochúťku. Jedna mi dokonca vybehla až na stehno. Zaskočila ma a kým som vytiahla foťák, bola preč. Ale prišla ďalšia. Stačí sa len chvíľu nehýbať. Ja som sa veľmi často zdržiavala v St. James parku a v najslávnejšom Hyde parku. Tú toto najväčšiu zelenú oázu v centrálnom Londýne, v ktorej nájdete aj cintorín domácich zvieratiek, som mala hneď pod oknami. A vybrala som sa aj do Regent’s parku s krásnymi záhradami. Tento park je veľmi blízko ďalšieho populárneho miesta – domu a múzea Sherlocka Holmesa.

TIE BEZ KTORÝCH BY LONDÝN NEBOL LONDÝNOM

Večerný výhľad z kolotoča London Eye na Londýn. V popredi rieka Temza s Westministerským palácom a vežou Big Ben
Výhľad na večerný Londýn z London Eye. Autor: Alessandro Grussu Licencia: CC

Chcete vidieť všetky top londýnske pamiatky a možno aj niečo viac ? Odporúčam vám začať od „začiatku“, od Tower of London. Od stavby, ktorej základ nechal postaviť Viliam Dobyvateľ z bieleho mramoru. Hovoria jej aj „Pevnosť a palác jej veličenstva“. Kedysi okolo nej bola vybudovaná vodná priekopa. Chránila tu ukryté britské korunovačné klenoty, ktoré sú tam uložené dodnes. Vežu obýva 8 havranov. Legenda hovorí, že havrany nemôžu opustiť vežu, inak britská monarchie zanikne. Veža je známa aj rituálom „Ceremony of the Keys“, každovečerné zatváranie veže. Je prístupný úplne zadarmo, ale len po online rezervácii. Termíny sú obsadené tak na pol roka dopredu. Informácie o voľných miestach nájdete na stránka Ticketslive.

Neoddeliteľnou dvojičkou Tower of London je Tower Bridge, zdvíhací most nad Temžou s dvoma vežami, ďalší zo symbolov Londýna. Gotickú stavbu si ľudia často mýlia s londýnskym mostom. V minulosti malo okolie nelichotivú povesť, bolo rajom zlodejov a prostitútok. Dnes sa tu už báť nemusíte. Most si môžete prehliadnuť aj zvnútra. Odhalíte tajomstvá jeho histórie, zasvätia vás do toho, ako funguje a môžete sa pokochať výhľadom na celý Londýn. Spomienkou na nelichotivú povesť a časy Jacka Rozparovača je atrakcia The London Bridge Experience, ktorá leží neďaleko mosta. Nie je klasickou a populárnou atrakciou, ale je super. Kúsok od nej kotví vojnová loď HMS Belfast, ktorá spolu so svojou úžasnou vojenskou technikou takisto stojí za prehliadku.

Nádherne zdobená brána Buckinghemského palácu v Londýne s lampami a palácom v pozadí.
Vstup do Buckinghamského palácu Autor: Dennis Licencia: CC

Potom by som skočila na metro (ak máte čas, môžete si urobiť aj prechádzku popri Temži) a odviezla sa k London Eye. Je to najväčšia konštrukcia svojho druhu na svete. Z jeho presklených kapsúl je neuveriteľný výhľad, no v prípade zlého počasia je to škoda peňazí a uvidíte akurát Westminster a Big Ben, ktoré sú hneď pri Oku. Big Ben ale nie je tá veža. V skutočnosti je to 13,5 tony ťažký zvon slávny po celom svete. Zvon odbíjajúci každú štvrťhodinu je ďalší zo symbolov tohto úžasného mesta. Od roku 1859 takmer nepretržite meria v Británii čas. Odkedy sa hodiny na tejto veži spustili, sprevádza ich dlhoročná reputácia spoľahlivosti, ktorú sa nepodarilo zničiť ani nemeckej letke počas druhej svetovej vojny. Big Ben nájdete v 93 metrov vysokej veži, ktorá sa týči na severovýchodnom konci Westminsterského paláca. V paláci sídli parlament. Najkrajší pohľad naň je z protiľahlého brehu rieky Temže. Ak ho chcete navštíviť osobne, musíte sa objednať minimálne 3 mesiace vopred. Počas pekných slnečných dní je priestranstvo vedľa neho využívané ako oddychová zóna, môžete si tu posedieť na tráve a rozjímať. Hneď vedľa parlamentu stojí Westminster Abbey. Je tradičným miestom korunovácií i posledného odpočinku anglických panovníkov a takmer 400 ďalších známych osobností Anglickej histórie. Od Westminstru je to kúsok k Downing Street č.10. Dom, ktorý je známy akurát tým, že v ňom býva britský premiér, večne obliehajú turisti.

Kam ďalej je otázka. Po Westminstri toho už budete mať asi dosť, hlavne ak pôjdete pešo. Cestu cez St.James park k Buckinghamskému palácu si môžete nechať na ďalší deň. Tento palác je od 19. storočia kráľovskou rezidenciou. Každý deň (od mája do augusta) o 11.30 hodine môžete pred hlavnou bránou sledovať výmenu stráží. Počas tejto výmeny je na pár minút zastavená aj doprava. V letných mesiacoch sa dostanete aj do paláca a môžete si pozrieť jeho interiér, ktorý pozostáva z asi 600 elegantných priestorov. Prístupných je asi 18. Zaplatením vstupného prispejete na rekonštrukciu ďalšieho kráľovského sídla, paláca Windsor.

TAM, KDE SA DEŇ STRETÁVA S NOCOU

Nádherný historický interiér obrovskej sály prírodopisného múzea s ľudmi, kostrou dinosaura zakončený schodami.
Interiér prírodopisného múzea (Natural History Museum) Autor:Marc Biarnès Licencia: CC

Prečo sa miestny Piccadilly Circus (circus v skutočnosti znamená „otvorený kruhový priestor“) volá cirkus, by ste dokázali vysvetliť veľmi rýchlo. Podľa nejakého zdroja je jedným z najexponovanejších miest v Londýne. Netuším čo slovo „najexponovanejší“ znamená, ale asi to bude mať niečo so slovami rušný a hlučný. Exkluzívna pozícia v srdci West Endu z neho totiž spravila najrušnejšiu dopravnú aj pešiu križovatku, ktorá susedí s hlavnými nákupnými a zábavnými centrami. V čase, keď ľudia cestujú z práce sa tu pomaly nedá ani do metra dostať. Samotné námestie je známe predovšetkým vďaka neónovým reklamám. A tiež fontánou nad ktorou sa vznáša okrídlený Eros s lukom a šípom.

Ak ste sa dostali k Picadilly, už ste jednou nohou v SOHO. Miesto, kde sídli väčšina vedúcich inštitúcií filmového priemyslu, má povesť vykričanej štvrte. No „lacný“ nočný život už dávno nie je jej dominantou. Dnes je to multikultúrna a moderná štvrť, plná vychytených reštaurácií a classy barov. Na skok je to odtiaľ aj k Leicester Square, miestu plnému kín a divadiel , kde sa konajú aj veľké filmové premiéry, na ktoré pravidelne zavítajú tie najväčšie hviezdy. Určite nevynechajte ani neďaleký Chinatown a ochutnajte tam aj nejakú ich špecialitu. Londýn je totiž kráľovstvom rozličných chutí a vôní, bola by škoda zmeškať príležitosti si aspoň nejaké vychutnať.

O pár ulíc ďalej je zase Covent Garden, bývalý ovocno-zeleninový trh. Dnes už trh všetkého možného. Práve tam som našla najkrajšie magnetky. Oblasť patrí pouličným umelcom všetkého druhu, snáď len tu stretnete dementora tancujúceho so Shrekom.

Namestie s velkou fontánou a stĺpom kapitána Nelsona.
Trafalgar square Autor: Christian Reimer Licencia: CC

Cesta z Covent Garden vás dovedie až k Trafalgar square, ktoré je pomenované podľa bitky pri Trafalgári. V bitke zvíťazilo britské námorníctvo vedené Horatiom Nelsonom nad španielsko-francúzskou flotilou. Niet preto divu, že dominantou námestia je Nelsonov stĺp obklopený fontánami a štyrmi bronzovými sochami levov. Na námestí nájdete viaceré významne stavby a budovy ako National Gallery, National Portrait Gallery, Canada House, South Africa House, alebo kostol St. Martin in the Fields. Živé námestie je veľkou turistickou atrakciou a čiastočne k tomu prispeli i pouliční umelci a miestne holuby, ktorých kŕmenie je pre premnoženie už zakázané.

NÁKUPY PO LONDÝNSKY

Londýn je mestom, kam sa chodí s prázdnym kufrom a domov sa prichádza s plným. Láka nie len výhodná cena, ale aj kvalita. Obľúbeným miestom na nákupy je Oxford street. Na niekoľko kilometrov dlhej ulici sú len známe a menej známe obchody. Nie je však jediným miestom. Londýnčania milujú trhy. Nie len tie klasické, kde dostanete zeleninu, ovocie a iné pochutiny, hoci, napríklad taký Borough Market nesklame ani toho najväčšieho labužníka.

Veľmi obľúbené sú aj „vintage“ trhy a trhy, kde okrem zaujímavých kúskov do šatníka objavíte aj množstvo jedinečných suvenírov (harabúrd). Trhy v Londýne slúžia predovšetkým na nakupovanie, ale vďaka svojej jedinečnej atmosfére v nich môžete stráviť príjemné chvíle aj obyčajnou prechádzkou. Medzi najznámejšie a najväčšie patrí Camden Market so stánkami s umeleckými a etno predmetmi, Greenwich Market, Portobello Road a trhy na Brick Lane s najbohatšiu históriu.

Čo ešte navštíviť a zažiť v Londýne?

 • Globe Theatre – Replika divadla, ktoré dal vybudovať Shakespeare.
 • Pamätník Veľkého Požiaru je za 5 libier jednou z najlacnejších, a napriek tomu veľmi zaujímavých vyhliadok.
 • St. Paul´s Cathedral – Katedrálu navrhol slávny architekt Sir Christopher Wren. S druhou najväčšou kupolou na svete dotvára nezameniteľnú panorámu Londýna. Katedrála, kde sa konala aj svadba princa Charlesa a Diany Spencerovej, je počas bohoslužby prístupná zdarma. Bez fotenia samozrejme.
 • Pretlačte vozík cez stenu do magického sveta kúziel na nástupišti 9 ¾ na stanici King’s Cross.
 • Zažite dobrodružstvo v London Dungeon – v Londýnskych katakombách.
 • Vezmite deti do Londýnske akvária, ktoré vám dovolí zblízka nahliadnuť do podmorského sveta. Alebo do obrovskej ZOO.

Rady, tipy, postrehy

 • Na prehliadku mesta si vyhraďte niekoľko dní. Vyberajte si len to, čo vás skutočne zaujíma. Nemusíte vidieť všetko, veď to ani nie je možné. Radšej, ako by ste sa mali uštvať, si vychutnajte jedinečnú atmosféru mesta.
 • Ubytujte sa v ”milých susedských štvrtiach“. Sú cenovo prístupnejšie a to nie len čo sa týka ubytovania. Sú miestami, kde sa najete najlepšie a najlacnejšie. Nie sú ďaleko od centra a ukrývajú to pravé londýnske kúzlo.
 • Ak ste fanúšikom múzeí, poteším vás tým, že väčšina tých najlepších londýnskych múzeí a galérií je zadarmo. Napríklad také Tate Modern, British Museum, Museum of London alebo Science Museum.
 • Ponorte sa do tajov kultúrneho života v Londýne a choďte na divadelnú hru. Nemusí to byť zrovna dlho očakávaná premiéra, čo vám zožerie celý rozpočet. Skúste zohnať last minute lístky a uvidíte, čo vás čaká.
 • V Londýne sa jazdí vľavo. A na bicykli po cyklocestách, nie po chodníku.
 • Ste v Londýne sami a chýba vám ľudský kontakt ? Vyrazte niekam metrom čase špičky. Hlavne na rušných linkách môžete v tom čase pozorovať a na vlastnej koži si vyskúšať živé tetris.
 • Vyrazte na športové podujatie. Londýnčania žijú športom. Mesto je domovom niekoľkých futbalových veľkoklubov, hostí tenisový sviatok. Tak prečo si nenaplánovať návštevu v čase veľkého zápasu a užiť si jeho elektrizujúcu atmosféru.
 • Londýnčania vraj rieku Temžu neprekračujú. Praví „južania“ ostávajú na južnej brehu, „severania“ na tom severnom. Pokiaľ ich k tomu nedonúti vyššia sila. Ako napríklad zamestnanie. Vy ale rieku smelo prekročte. Na južnom brehu sú okrem Tate Modern aj tie najlepšie tradičné puby.
 • Tie patria dlhé roky k miestnej kultúre. Tú pravú atmosféru majú v vo štvrtok alebo piatok večer. Tieto dni tam miestni vyrážajú na drink alebo aj dva hneď po práci.
 • Aj keď toto je uprostred leta určite veľmi podstatná informácia, vedzte, že Briti sú posadnutí Vianocami. Jingle Bells tam vyhrávajú snáď už od septembra. Všade sú Santovia, najviac sa mi páčil Santa stojaci vedľa stánku z letnými drinkami s dáždničkami, soby a tlačenka. Ak sa chystáte do Londýna na nákupy, vyrazte ešte skôr, ako domáci začnú naháňať vianočné darčeky.

Kam do okolia Londýna?

 • Greenwich. Nultý poludník, pretína Anglicko práve v tejto krásnej a pokojnej časti Londýna.
 • Stonehenge. Jedna z najtajomnejších prehistorických pamiatok v Anglicku ležiaca v grófstve Wiltshire.
 • Windsor. Alebo Windsorský hrad je kráľovskou rezidenciou ležiacou v Berkshire.
 • Oxford. Malebné univerzitné mesto plné histórie a stôp Harryho Pottera a iných knižných hrdinov.

Užitočné odkazy

Diskusia