Paríž, údajne najromantickejšie meste na svete sa pôvodne nazýval Lutécia. Pre Victora Huga bol mestom miest. Preslávili ho viaceré knihy a filmy (údajne ich je viac ako 200). Môžete sa prejsť Amélie uličkami Montmartre, zažiť všetky podoby lásky s Paris je t´aime, pri Notre dame sa stretnúť s Quasimodom a Esmeraldou, zabaviť sa v Mouline Rouge, vyriešiť záhadu da Vinciho kódu, alebo skúste chytiť Fantomasa 🙂

AKO CESTOVAŤ DO PARÍŽA?

Najpohodlnejšie a najrýchlejšie to pôjde letecky. Môžete si vybrať z troch letísk: Charles de Gaulle (Roissy Aiport), Orly a Paris Beauvais.

Oranžové zore nad Parížom pri západe slnka. Výhlľad na Eifelovu vežu s moderným centrom Paríža na pozadí.
Západ slnka nad Parížom Zdroj: Zoommy Licencia: CC

Letisko Charles de Gaulle leží 23 km severovýchodne od centra mesta. Má tri terminály. Ak pristanete na „jednotke“ alebo letíte nízkonákladovou spoločnosťou na „trojku“, použite „ letiskový“ vlak CDGVal. Premáva medzi terminálmi a Roissypole, ktorý je prestupným miestom pre vlaky. Spojenie s centrom poskytujú aj autobusy Roissybus, tie odchádzajú každých 15 – 30 minút. Cena lístka je 10€ a kúpite ich u vodiča. Ak priletíte na „trojku“ využite na cestu do mesta vlakovú stanicu Aérogare 2, ktorá sa nachádza medzi budovami terminálu.

Orly sa nachádza 13 km južne od centra Paríža. Dnes je cieľom najmä nízko nákladových spoločností a vnútroštátnych letov. Letisko má dva terminály, prepojené systémom automatickej dopravy Orlyval, ktorou sa odveziete na stanicu RER Anotny. Tam prestúpite na vlak priamo do centra. Ak uprednostníte autobus, využite Air France Bus alebo Orly bus.

Paris Beauvais sa nachádza 85 km severne od mesta. V skutočnosti nie je parížskym letiskom, pretože sa nachádza v regióne Pikardia. Spojenie s Parížom zabezpečujú „shuttle bus“, jednosmerný lístok stojí 15€ a cesta trvá asi 75 minút. Odveziete sa nimi až na zastávku Porte Maillot. Letisko Beauvais je dobrou voľbou, ak sa rozhodnete cestovať po severnom Francúzsku.

PARÍŽ – METROM I PO VODE.

V meste odporúčame cestovať najmä metrom, je najrýchlejšie a najspoľahlivejšie (samozrejme, neplatí to v prípade štrajku, ktorý je pre Francúzov takmer národným športom). Parížske metro má 16 liniek, ktoré jazdia v niekoľkominútových intervaloch. Viac informácií nájdete v anglickou jazyku na oficiálnej stránke mesta.

Chcete preplávať Paríži? Využite Les Vedettes du Pont Neuf. Klasický plavebný okruh začína pri Tour d´Eiffel, prechádza cez Louvre, Notre dame, botanickú záhradu a vracia sa späť okolo Musée D´Orsay. Odporúčame vám plavbu chvíľu po zotmení, parížske dominanty sa budú zrkadliť na hladine Seiny. Ak chcete využiť loď ako alternatívu mestskej dopravy, máte k dispozícii Bateaubus.

EIFELOVOU VEŽOU TO LEN ZAČÍNA.

Kam v Paríži? Možností je toľko, že si nebudete vedieť vybrať. Nezáleží na tom, či prídete na víkend alebo na týždeň, či dlhšie, vždy je čo obdivovať… Postupne Vás prevedieme tým najznámejším, aj menej známym, čo Vám môže mesto ponúknuť.

Tour d´Eiffel, milovaný aj nenávidený symbol Paríža, ktorý je súčasťou mesta od svetovej výstavy v roku 1889. Spočiatku ju obyvatelia mesta hanlivo nazývali „tragickou pouličnou lampou“ alebo „pochmúrnym továrenským komínom“, „opachou špatiacou Paríž“, dnes ju už vzali za milosť, veža je považovanú za dôstojnú „železnú dámu“. Má tri poschodia, na prvé dve sa môžete vyviesť výťahom, to posledné si musíte vyjsť po schodoch. Horná terasa je vo výške 274 metrov a ponúka neopakovateľný výhľad na mesto. Z jednej strany veže uvidíte Les Champs de Mars a z druhej Palais de Chaillot s Museé de l´homme a Musée de l´art moderne.

Vyhľad na priečelie krásne zdobenej bielej gotickej katedrály čiastočne zakrytej stromom ponad vodný kanál rieky seiny.
Výhľad ponad Seinu na katedrálu Notre Dame a Pont au Double Autor: Dennis Jarvis Licencia: CC

Chrám Matky božej v Paríži – slávny Notre Dame je skvostom gotickej architektúry, stojí na riečnom ostrove Île de la Cité. Výhľad z jeho veže stojí za výstup po 387 schodoch. Len na skok od Notre Dame nájdete Palais de Justice a Conciergerie, legendárne väzenie („pobývala“ v ňom aj Mária Antoinetta) z revolučných dôb. Súčasťou Palais de Justice je jedna z najkrajších stavieb gotického umenia – Sainte-Chapelle. Pôvodne bola postavená ako relikviár pre časť Kristovej tŕňovej koruny, bola miestom korunovácie francúzskych kráľov.

Ostrov na Seine – Île de la Cité je prepojený s mestom štyrmi mostmi. Cez Pont Royal sa dostanete ku kráľovskému palácu Louvre. Pôvodne bol pevnosťou, ale v období renesancie ho prestavali na palácový komplex. Od revolúcie v roku 1789 je múzeom s viac ako 35 000 exponátmi. Dnes je jeho dominantou moderná, sklenená, 22 metrov vysoká, Pyramide Pompidou. Tvorí hlavný vstup do múzea. Návštevníkov tam lákajú šperky Ramzesa II., Venuša z Milétu, Radeau de la Meduse, slávna Mona Lisa, diela Michalengela, Rafaela aj Tiziana. Nezabudnite si na prehliadku rezervovať viac ako jeden deň, múzeum je naozaj obrovské.

Súčasťou Louvre sú aj Jardins des Tuilleries, zámocký park zbúraného Palais des Tuileries. Zaujímavé je, že park počas druhej svetovej vojny slúžil na pestovanie zeleniny. Nefungovalo vtedy zásobovanie mesta potravinami z vidieckych oblastí. Súčasťou parku je bývalá oranžéria, v ktorej sídli Musée de l´Orangerie, zamerané na impresionizmus. V exteriéri sú inštalované sochy významných umelcov, Augusta Rodina nevynímajúc, zároveň je miestom viacerých dočasných výstav.

Pohľad na sklenenú pyramídu a historickú budovu paláca parížskeho múzea Louvre, ktoré sa odrážajú na hladine vody.
Budova Louvre s Pyramide Pompidou Zdroj: Pexels Licencia: CC

Arc de Triomphe de l´Étoile sa nachádza na Place Charles de Gaulle, z ktorého sa lúčovito rozbieha osem najznámejších parížskych avenue. Dal ho postaviť Napoleon Bonaparte na oslavu svojich víťazstiev. Pod oblúkom sa nachádza hrob neznámeho vojaka s večným ohňom. Chcete si pozrieť námestie zhora? Žiaden problém, prekážkou vám bude len 222 schodoch vedúcich na hornú časť „Arc“.

Na Place Charles de Gaulle sa začína najznámejší bulvár sveta – Avenues des Champs – Elysées, Elyzejské polia… Ulica ponúka turistom spleť kaviarní, obchodov, ktoré navodzujú príjemný pocit pohody, noblesy, príjemnej nostalgie a mestského parížskeho luxusu.

Le Quartier Latin bola pôvodne postavená okolo univerzity Sorbonne. Leží východne od bulváru Saint-Michel, dostanete sa k nej po moste Pont-Neuf. Je štvrťou študentov, univerzít, obchodov s knihami a vynikajúcich reštaurácií. Cestou po Boulevair Saint Michel vás upúta kupola klasicistického Pantheónu. Ten pôvodne slúžil ako kostol sv. Genevieve. Neskôr sa z neho stalo mauzóleum. Je miestom posledného odpočinku Voltaira, Marie Curie a jej manžela, Victora Huga, Émile Zolu alebo Jeana Jacquesa Rousseau a iných.

Keď prejdete sa na pravú stranu bulváru Saint-Michel, privíta vás Jardin du Luxembourg a Palais du Luxembourg, v 16. storočí ich postavili pre kráľovnú vdovu – Marie de Medici. Informácia pre fanúšikov Dana Browna: Neďaleko sa nachádza Église Saint-Sulpice, známy z filmu Šifra majstra Leonarda. Je jedným z najväčších kostolov v Paríži, nazýva s aj Rive Gauche. Vedeli ste, že sa spomína v literatúre v diele Abbého Prévosta – Manon Lescaut?

Výhľad na bielu baziliku s vežičkami a dominantnou vysokou kupolou uprostred
Bazilika Sacré Coeur Autor: Mark Fischer Licecnia: CC

Montmartre (Mart(s)ov kopec alebo Kopec mučeníkov) je ideálnym miestom na dlhé prechádzky. Je najvyšším prirodzeným miestom v Paríži. Jeho vrchol je vo výške 130,53 m, nájdete ho v areáli Cimetière du Calvaire, neďaleko Église Saint-Pierre de Montmartre. Na vrchol sa dostanete lanovkou alebo po 222 schodoch. Dodnes je Montmartre štvrťou bohémov a umelcov. Milovníci architektúry iste ocenia dom Tristana Tzarzu. Máte radi zábavu „z iného súdka“? Choďte na úpätie kopca – na Boulevard de Clichy – nachádza sa tam slávny Mouline Rouge, ktorý víta svojich hostí už od roku 1889. Predstavilo sa tu množstvo svetoznámych umelcov.

Dominantou mesta je aj žiarivo biela Basilique du Sacré Coeur. Jej interiér zdobí jedna z najväčších sakrálnych mozaík a v štvorhrannej veži je jeden z najťažších zvonov na svete, váži takmer 19 ton a volá sa Savoyarde. Kostol je dielom francúzskeho architekta Abadiea, ktorý sa nechal inšpirovať byzantským a románskym štýlom. Je postavená z travertínu, ktorý pochádza z lomov v Château-Landon. Zaujímavé je, že kameň má pri kontakte s vodou samočistiacu schopnosť. Bazilika a pohľad na mesto z kopca je pre mňa… tým najkrajším, čo Vám môže Paríž ponúknuť.

Cimetière de Montmartre, nazývaný aj Cimetière du Nord bol otvorený už v roku 1825, je pozoruhodný nie len slávnymi menami ako Heinrich Heine, Edgar Degas, Jacques Offenbach alebo Stendhal, ale aj pre svoje sochy. Je tretím najväčším v meste a vchádza sa doň z ulice Rachel.

Egyptský obelisk pri fontáne na námestí plnom ľudí s palácom v pozadí
Obelisk na Place de la Concorde Autor: David Stanley Licencia: CC

Priamo v srdci mesta sa nachádza najväčší parížsky cintorín Cimitière du Père-Lachaise. Je miestom posledného odpočinku osobností ako Chopin, Jim Morisson, Molière, La Fontaine, Balzac, Edith Piaf, Marcel Proust alebo Oscar Wilde. Nachádza sa na Boulevard de Ménilmontant. Ak ho chcete navštíviť, nezabudnite vystúpiť na stanici metra Philippe Auguste, je hneď vedľa hlavného vchodu, zatiaľ, čo zo stanice Père-Lachaise by ste mali cestu o poznanie dlhšiu.

Ďalším dôležitým parížskym cintorínom je Montparnasse, je miestom posledného odpočinku velikánov ako Guy de Maupassant, Charles Baudelaire, Jean Paul Sartre alebo Simone de Beauvoir. Nachádza sa v rovnomennej štvrti s administratívnym centrom a mrakodrapom Tour Montparnasse. Neďaleko cintorína je vstup do Les catacombes de Paris. Podzemné priestory začali vznikať v staroveku, keď Rimania ťažili kameň. V roku 1785, po posvätení, sem boli z preplnených cintorínov premiestnené ľudské pozostatky. Prejdite sa cez chodby plné ľudských kostí, je to naozaj nevšedný zážitok. Pre niekoho možno píliš desivé, ale ak sa radi bojíte a lákajú vás temné a stiesnené priestory, katakomby sú pre vás to pravé. Vstup do katakomb je pri stanici metra Denefert Rochereau.

Vedeli ste, že v Paríži je postavený ruský pravoslávny chrám? Nachádza sa v centre, na ulici Daru, ide o La Cathédrale Saint-Alexandre-Nevsky. Je postavený v novobyzanrskom štýle, vnútro zdobí ikonostas a fresky. Dokonca sa v ňom ženil Pablo Picasso s ruskou tanečnicu Oľgou Chocholovou.

Dvojita stupnovita fontana v parku obklopenom stromami ponad ktore sa vypinaju domy so sikmimy strechami
Place des Vosges Autor: David McSpadden Licencia: CC

Najväčším námestím v Paríži je Place de la Concorde, nachádza sa medzi Jardins des Tuilleries a Champs Elysées, jeho dominantou je obelisk z Luxoru. Daroval ho francúzskemu kráľovi Ľudovítovi Filipovi zástupca egyptského panovníka Muhammad Ali. Monument je vysoký 23 metrov, vyrobený z asuánskeho ružového granitu a zdobený hieroglyfmi, ktoré oslavujú panovanie faraóna Ramzesa II. Okrem obelisku nájdete na námestí aj 8 ženských sôch symbolizujúcich francúzske mestá.

Les Hôtel des Invalides je komplex budov v 7. mestskom obvode, tvoria ho pamiatky súvisiace s francúzskou vojnovou históriou. Patrí sem Musée de l’Armée, vojenská nemocnica, domov pre vojnových veteránov. Dóm je katedrálnym kostolom Diocèse aux Armées françaises. Vzorom pri stavbe bola Bazilika sv. Petra v Ríme. Jeho zlatá kupola dominuje výhľadu na Paríž. V hrobke Invalidovne sú pochovaní najväčší vojnoví hrdinovia Francúzska. Najvýznamnejšou je hrobka Napoleona Bonaparte umiestnená v krypte pod dómom.

Vedeli ste, že najstarším parížskym kláštorom je Saint-Germain-des-Prés? Je bývalým benediktínskym opátstvom. Bol založený v polovici 6. storočia. Súčasťou tohto kláštorného komplexu je kostol, v ktorom je pochovaný René Descarter (v kaplnke sv. Benedikta). Jeho súčasťou je najstaršia zvonica v Paríži.

Ktoré námestie v Paríži považujú domáci za najkrajšie? Je to bezpochyby Place des Vosges, tvorí ho 40 nákupných arkád, ktoré obkolesujú námestie. Na stavbu bola použitá kombinácia kameňa a tehál. Je príkladom výborne zvládnutého mestského architektonického plánovania.

Moderná stavba v tvare kocky s dierou v strede osvetlená pri západe slnka
Večerná La Grande Arche de la Défense Autor: Licencia: CC

Pri moste Pont Neuf sa nenechajte oklamať názvom, stavba má už svoje roky. Skladá sa z 12 oblúkov a spája Quai du Louvre a Quai de la Mégisserie na pravom brehu s Quai de Conti a Quai des Grands-Augustins na ľavom brehu Seiny. V strede sa nachádza západná časť ostrova Cité. Most zdobí jazdecká socha Henricha IV. a po obvode mosta je 385 divadelných masiek.

Obchodná štvrť La Défense vytvára modernú tvár Paríža. Leží na ľavom brehu Seiny, severozápadne od centra. Je to najznámejší urbanistický komplex moderných budov na svete. Jeho súčasťou je jedna z najznámejších moderných stavieb v meste – La Grande Arche de la Defence – 106 metrov vysoká biela „kocka“ pokrytá kararským mramorom. Bola dokončená k 200 výročiu francúzskej revolúcie.

Palais Garnier alebo Opéra Garnier je jeden z dvoch operných domov v meste. Budova je postavená v okázalom novobarokovom štýle s veľkým schodiskom z ôsmych druhov mramoru, Grand Foyer a s okrúhlym Salon du Glacier. Hlavná sieň je osvetlená osemtonovým krištáľovým lustrom. Opéra Garnier je najväčším operným domov na svete a odohráva sa v ňom príbeh o Fantómovi opery.

Ste fascinovaní dielami Moneta, Maneta, Cézana, van Gogha, Degasa alebo Reniora? Čo takto iné diela francúzskeho umenia vytvorené v období od 1848 do 1914? Potom je pre vás Musée d´Orsay ako stvorené. Leží na pravom brehu Seiny, zbadáte ho od Louvre (pozerajte sa smerom k Jardins des Tuilleries). Táto zaujímavá stavba z kovu a skla bola pôvodne vlakovou stanicou.

Víťazný oblúk osvetlený počas noci.
Napoleonov víťazný oblúk Autor: Sébastien Mespoulhé Licencia: CC

Musée Picasso sa zameriava na dielo Pabla Picassa, založili ho v roku 1985 v paláci Hôtel Salé, na Rue de Thorigny. Obsahuje obrazy, plastiky, koláže, reliéfy, keramiku, kresby aj grafické listy. Súčasťou expozície sú aj objekty so súkromnej zbieky P. Picassa.

Musée Rodin sa nachádza v Rococo Hôtel Biron, kde umelec žil aj pracoval. Nájdete v ňom diela ako , „Penser“, „Honoré de Balzac“ „La Porte de l´enfer“ a mnoho ďalších.

Budova Centre Georges Pompidou (známa aj ako Beaubourg alebo celým menom Centre national d´art et de culture Georges-Pompidou) vás prekvapí nezvyčajnou architektúrou. Budova je z vonkajšej strany obmotaná farebnými potrubiami, niektorým návštevníkom pripomína ropnú rafinériu. Nachádza sa v nej múzeum moderného umenia s jednou z najucelenejších kolekcií na svete, jeho súčasťou je rozsiahla encyklopedická knižnica, kinosály, divadelné a koncertné siene centrum pre hudobný a zvukový výskum. Nenechajte si ujsť diela velikánov ako je Pablo Picasso, Juan Miró alebo Marcel Duchamp. Na námestí pred vchodom do centra bývajú vystúpenia pouličných umelcov. V blízkosti Pompidou je známa Stravinského fontána s mobilnými plastikami manželov Jeana Tinguelyho a Niki de Saint-Phalleovej.

PALACINKY, SYRY, BAGETY A INÉ MAŠKRTY.

Vyhladli ste na prechádzke mestom, chcete si oddýchnuť, máte neodolateľnú chuť na niečo sladké, alebo uprednostníte kávu? Paríž vám všetkým vyhovie…

Ak sa chcete najesť ako domáci, skúste miestne trhoviská ako Boul Richard Lenior, nakúpte bagety, syr, fľašu vína a urobte si piknik pri Seine. Ochutnajte tradičné francúzske „petit dejeuner“, sladké raňajky pozostávajúce z bagety, masla, džemu, kávy alebo kávy z mliekom.

Výhľad na ulice historického centra Paríža zaliatých slnkom s modernou štvrťou a Eifelovou vežou v pozadí.
Ulice Paríža Autor: Rob Potvin Licencia: CC

Máte radi palacinky? Vybrať si môžete v jednej z mnohých „crêperies“. Hovorí sa, že tie najlepšie sú bretónske a kúpite ich na Monparnasse. Stravujete sa zdravo? Skúste vegetariánske reštaurácie ako Piccolo Teatro, La Victoire Suprême du Coeur alebo Aquarius. Miestne špeciality? Trúfate si na slimáky, ustrice alebo „venison“ (jelenie mäso). Nezabudnite, že v Paríži môžete navštíviť jednu z najznámejších reštaurácií na svete Maxim´s alebo „gurmánsky raj“ La Grande Épicerie du Paris (v Le Bon Marché).

NA KÁVIČKU K SEINE PO STOPÁCH UMELCOV.

Užite si neopakovateľnú atmosféru, ktoré priťahovala velikánov umenia. Na ľavom brehu Seiny je miesto stretnutí Ernsta Hemingwaya, Jeana-Paula Sartra, Alberta Camusa, Pabla Picassa alebo Bertolda Brechta, ide o ikonickú kaviareň Les Deux Magots, ktorá víta svojich návštevníkov už od roku 1884. Ďalšími známymi kaviarňami je Café de Flore, La Coupole, La Rotonde alebo Café de la Prix. Večer si zájdite do baru… Tie modernejšie nájdete na Rues des Dames-Batignolles a v Marais. Ak tancujete „latino“, navštívte podniky okolo Bastilly, jazz si vypočujete okolo Châtelet na Rue des Lomards a elektroniku v Port de Tolbiac. Medzi obľúbené bary ďalej od centra patrí Hemingway alebo Ritz.

NAKUPOVANIE PO PARÍŽSKY.

Láka vás nakupovanie? Na Boulevard Haussman nájdete známe obchodné domy ako Galeries Lafayette a Printemps. Parížsky Le Triangle d´or je centrom nakupovania, nájdete ho v 8. okrsku. Je ohraničený troma nákupnými „avenue“ Avenue Montaigne, Avenue des Champs-Elysées a Avenue George V. Nájdete tu všetky luxusné značky, na ktoré si spomeniete. Ak uprednostňujete skôr dizajnové obchodíky a nezávislých umelcov, potom je pre vás bývalá židovská štvrť Le Marais ako stvorená. Nezabudnite nakúpiť v Merci (nachádza sa na boulevard Beaucharchais), má tri poschodia a nájdete tu doplnky do bytu alebo oblečenie, všetko vintage.

Hovorí sa, že v Paríži sa nachádza najväčší a najstarší blší trh v Európe, navštívite ho na Avenue de la Porte de Clignancourt, rozkladá sa na ploche 7 hektárov a nájdete tam skutočne všetko.

ZA DISNEYLANDOM A DO VERSAILLES.

Ktoré miesta sú tak trochu v tieni Paríža? Alebo čo ukrýva jeho okolie?

velka barokova zahrada s kruhovym jazierkom a velkym jazerom a stromami v pozadi
Zahrady vo Versaiiles Autor: Gilad Rom Licencia: CC

Château deVersailles sa nachádza asi 20 kilometrov od centra mesta v rovnomennom meste. Palác má 2 300 izieb, ktoré zaberajú neuveriteľných 67 000 metrov štvorcových. Zámok sa skladá z viacerých častí: južné krídlo, Kráľovské nádvorie, Severné krídlo, Opera, Mramorový dvor, jadro zámku a Zrkadlová sieň. Súčasťou komplexu je park s rozlohou viac ako 100 hektárov, nájdete v nej slávny Apolónov vodomet aj zámok Le Grand Trianon, Belvedere a Domaine de Marie Antoinette.

Disneyland Paris sa nachádza 32 kilometrov východne od Paríža, v oblasti Marne-la-Vallée. Skladá sa z dvoch tematických parkov Disneyland Park a Walt Disney Studios Park, zábavného centra Disney Village a golfového ihriska. Dominantou Parku je zmok Šípkovej Ruženky s dračou jaskyňou a mechatronickým drakom. V Adventurelande sa prejdete celým svetom, Afriku reprezentuje reštaurácia Hakuna Matata inšpirovaná Levým kráľom, Indiu horská dráha Indiana Jones e tle Temple de Péril, arabský svet Bazaar z rozprávok Tisíc a jednej noci. Nechýba ani pirátska pevnosť z Karibiku. Najznámejšími atrakciami je horská dráha Big Thunder Mountain, prístav Thunder Mesa Roverboat Landing, strašidelný dom Phantom Manot, strelnica so svetelnými puškami Rustler Roundup Shooting Gallery alebo obchodná Main street U.S.A.. Informácie o aktuálnych cenách vstupeniek nájdete na oficálnej stránke Disneyland Paris.

Užitočné odkazy

Diskusia